Pokud peníze nenajde ani zastupitelstvo, bude muset ACHO služby postupně zavírat a předávat je kraji. Služby se týkají zhruba 4000 klientů, řekl dnes novinářům ředitel ACHO Václav Keprt.

„Uvažujeme i o veřejné sbírce, budeme na ulicích žebrat o peníze pro naše klienty. Pokud na kraji neuspějeme, budeme služby postupně rušit a předávat je kraji, který je ze zákona povinen je převzít," uvedl Keprt. Již dříve upozornil na to, že kraj upřednostňuje vlastní sociální zařízení a jiné poskytovatele služeb nepodporuje. Náměstkyně hejtmana Yvona Kubjátová (ČSSD) to ale odmítá. Připomněla, že ACHO již vloni získala od hejtmanství milion korun. Například vlastním sociálním zařízením ale kraj letos poskytl zhruba 190 milionů korun.

„Provoz sociálních zařízení má financovat stát, není to povinnost kraje. ACHO má u nás služby registrovány, a pokud bude chtít registraci zrušit, musí služby provozovat ještě další tři měsíce. Co by bylo dál, je spekulace," uvedl mluvčí krajského úřadu Ivo Heger. Podle něj musí kraj zajistit poskytování sociálních služeb v určitém spektru. To podle něj ale neznamená, že by musel automaticky převzít veškeré služby jiných poskytovatelů.

Pod ACHO spadá v Olomouckém kraji deset charit a hospic na Svatém Kopečku. Všechny charity mají finanční potíže, které pocítili především zaměstnanci. Mzdy jsou jim vypláceny jen v základní části a přišli i o týden dovolené navíc. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců je 14.000 korun, pečovatelky ale pobírají například i jen 11.000 korun hrubého. Ředitelé charit tvrdí, že mnohé jejich služby nemají v regionech obdobu a zájem o ně narůstá.

Například Charita Šternberk se nachází v propadu 988.000 korun. K nejohroženějším službám patří pečovatelské služby. Od ledna příštího roku již tamní charita zruší kvůli nedostatku peněz například sociální poradnu, uvedla ředitelka Pavlína Vyvozilová.

ACHO na letošní rok původně plánovala pro 27 nejohroženějších služeb rozpočet ve výši 91,5 milionu korun, nakonec jej ale kvůli úsporným opatřením snížila o zhruba osm milionů. Dotace MPSV činily zhruba 28,5 milionu korun. Nyní ACHO chybí 5,43 milionu korun.

Existenční problémy má i Resef ze Šumperku

V existenčních problémech jsou ale i další neziskové organizace, které sociální služby poskytují. Například občanské sdružení Resef ze Šumperska je nyní v propadu 500.000 korun, chybí mu peníze na listopadové a prosincové mzdy. "Od kraje jsme dostali 50.000 korun, za což děkujeme. Podpora je ale nesystémová. Roční rozpočet je pět milionů korun," uvedl Miloslav Kubíček, vedoucí sdružení, jež nabízí například terénní služby lidem užívajícím návykové látky. Například Poradna pro ženy a dívky v Olomouc dokonce musí prodat své sídlo a hledat pronájem. Služba je tak po 16 letech ohrožena.

Olomoucký kraj dosud dotační titul na provoz sociálních služeb jiných poskytovatelů neměl. V příštím roce jej vypíše, počítá s částkou tři miliony korun.