Uzavření domovů pokojného stáří už nehrozí v Charitě Javorník, která dostala z ministerstva práce a sociálních věcí o tři miliony korun méně. Kraj na provoz domovů poslal sedm set tisíc korun, pro denní stacionář sto, stejnou částku na pečovatelskou službu. „Chtěl bych kraji poděkovat za pomoc, ale ten stres, který jsme prožívali a ještě budeme prožívat, bych nikomu nepřál,“ řekl ředitel javornické Charity Robert Neugebauer. „Tento rok přežijeme, pokud nepřijde nějaká krize,“ dodal Neugebauer.

Oddechli si i v Soužití 2000 v Mikulovicích, a to i přesto, že z požadovaných 454 tisíc dostanou z kraje jen 185 tisíc korun. „Letos přežijeme a udržíme služby v celé šíři. Peníze z kraje nám pomohou přežít do 15. listopadu. Dále máme dohodnutou pomoc od Písečné a Hradce - Nové Vsi,“ řekl Jiří Rozsypal, ředitel Soužití, které se stará o seniory, a zajišťuje pečovatelskou službu i sociální poradenství.

„To je krásné,“ radoval se nad třísettisícovou dotací ředitel sdružení Ester Abraham Staněk. „Finanční pomoc je pro nás nesmírně důležitá,“ řekl ředitel neziskovky, která se jako jediná v regionu specializuje na bývalé klienty psychiatrických léčeben a narkomany. Intenzivně pracují i s romskou komunitou.

„Jsme rádi za pomoc. Služby neomezíme. Bohužel budeme muset oddálit splnění slibu dobrovolníkům, které jsme chtěli zaměstnat,“ uvedl ekonom Institutu Krista Velekněze z Bílé Vody, který se v bývalém klášteře stará o seniory. Kraj jim na provoz poslal 120 tisíc korun.
Krajští zastupitelé to neměli při rozhodování lehké. Požadavky všech neziskovek Olomouckého kraje se vyšplhaly na téměř šestnáct milionů korun, kraj měl ale k dispozici necelých šest milionů korun.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika