Téma umírání jakoby do blížících se vánočních svátků ani nepatřilo. Přesto jsou rodiny, pro něž je více než aktuální. Na hospicové pacienty a rodiny, které o ně pečují, se zaměřuje projekt nazvaný Podpora aktivit mobilní hospicové péče na Zábřežsku.

Jeho cílem je usnadnit život geriatrickým a umírajícím pacientům, kteří chtějí a mohou zůstat až do poslední chvíle v zaopatření rodiny ve svém vlastním domácím prostředí.

„Rodina umírajícího se obvykle nachází v komplikované situaci. Chce se o svého blízkého starat, ale potýká s nedostatkem informací, zkušeností i pomůcek," objasnila důvod vzniku projektu jeho manažerka a současně vrchní sestra Ludmila Nováková.

Ačkoliv Charita disponuje týmem, který zajišťuje domácí zdravotní péči, pečovatelskou, asistenční a odlehčovací službu i odborné poradenství, potýkala se před zahájením projektu s nedostatkem zdravotních, kompenzačních a polohovacích pomůcek. Ty přitom nemocní při domácím ošetřování nutně potřebují.

Dalším problémem bylo i chybějící odborné vzdělání v oblasti doprovázení nemocného a jeho rodiny. „Díky projektu jsme pořídili nejpotřebnější pomůcky a postupně také doplňujeme odborné vzdělání pracovníků hospicového týmu," doplnila Ludmila Nováková.
Charita rozšířila své vybavení o zdravotnické přístroje a kompenzační pomůcky pro hospicové pacienty. Pořídila po třech kusech elektrických polohovacích postelí, antidekubitních matrací a pulsních oxymetrů, dále kyslíkový koncentrátor, infuzní pumpu a lineární dávkovač. K přepravě pracovníků mobilního týmu za hospicovými pacienty mohla díky projektu zakoupit osobní auto Škoda Citigo.

V loňském roce využilo nabídku domácí hospicové péče třiatřicet pacientů. Letos od ledna do listopadu to bylo sedmadvacet klientů.

„Stále více rodin má přání postarat se o svého blízkého nevyléčitelně nemocného v domácím prostředí. Nemocným a jejich rodinám se tak snažíme být co nejvíc nápomocni," uzavřela Ludmila Nováková.

Projekt podpořilo ministerstvo zdravotnictví z Programu švýcarsko-české spolupráce. Poběží až do dubna příštího roku.