„V letošním roce jsme žádali Ministerstvo práce a sociálních věcí o 11,5 milionu korun. Dostali jsme 7,5 milionu, nyní v rámci dodatku dalších 530 tisíc. Je mi jasné, že nedostaneme vše. V současné době jsme dosáhli pětaosmdesáti procent loňského stavu,“ popsala tíživou finanční situaci zařízení ředitelka Charity Javorník Helena Paschkeová.

Javornická Charita se snaží nedostatek peněz řešit úsporami.

„Už v lednu jsme zaměstnancům odebrali pohyblivou složku mzdy, přišli tak o pět procent motivačních odměn. Aby však zaměstnanci neodcházeli, je třeba je motivovat. Platy nelze snižovat donekonečna,“ řekla ředitelka Paschkeová.

Charita z převážné části poskytuje pobytové služby, u nichž příliš ušetřit nelze.

„Všechny Charity jednaly s představiteli Olomouckého kraje. Co se týká místních zastupitelstev, dávají, co mohou. Přispěla tolik, co jiné roky,“ uvažuje nad dalšími možnostmi financování Paschkeová.

Javornická Charita zaměstnává pětasedmdesát lidí. Provozuje domovy pokojného stáří v Javorníku a ve Vidnavě, v nichž celkem žije dvaasedmdesát seniorů. Denní stacionář pro mentálně postižené navštěvuje třináct uživatelů a v rámci pečovatelské služby se Charita stará o patnáct až dvacet klientů.
Důvod slavit má naopak Charita Zábřeh. Ve městě už nehrozí kolaps jejích sociálních služeb, protože zastupitelé na druhý pokus schválili Charitě příspěvek, o který žádala.

Dostane 950 tisíc korun na činnost a dalších dvě stě tisíc korun na provoz veřejných záchodků na autobusovém nádraží na Valové ulici. Toalety provozuje jako chráněné pracoviště a zaměstnává tam dvě osoby se zdravotním postižením.

Na dubnovém zasedání zastupitelstva chyběl ke schválení příspěvku jediný hlas. Tehdy však na jednání chyběli čtyři členové koalice. Rozpočet města s příspěvkem počítal, šlo jen o to schválit smlouvy. Teď se to podařilo.

„Jsem rád a za vstřícnost zastupitelům děkuji. Je to pro nás významná pomoc v situaci, kdy jsme od ministerstva dostali jen tři čtvrtiny loňské částky. Příspěvek města umožní nezmenšit rozsah sociálních služeb,“ uvedl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

V Zábřehu je Charita největším poskytovatelem sociálních služeb; v minulém roce se starala o 620 obyvatel města a jeho osad.
Od roku 2002 byl příspěvek města na její činnost stejný, teprve letos je vyšší o 240 tisíc korun. Rozpočet Charity je přitom ve srovnání s rokem 2002 o téměř dvacet milionů vyšší.

Potřeba charitních služeb, které jsou určeny zejména seniorům, poroste. Obyvatelstvo města podle statistik od roku 1995 zestárlo o pět let, za poslední tři roky se navíc ztrojnásobil počet lidí, kteří pobírají dávky hmotné nouze.

Pro ty Charita organizuje dobrovolnickou službu. Díky hodinám, které si v ní odpracují, dosáhnou na plnou výši dávek.

PETR KRŇÁVEK
STANISLAVA RYBIČKOVÁ