Čistička se od ledna bude moci vypouštět jen do tekoucích vod, výstavbu kanalizace nepovolí ekologové

Ten totiž provozovatelům čistíren odpadních vod ukládá, že splaškovou vodu nesmějí vypouštět do podzemních vod, ale odtékat musí do nejbližší vodoteče, tedy říčky nebo potoka. A těch je ve vyšších nadmořských výškách poskrovnu. Majitelé chat, kteří již před léty museli investovat do čističek, mají teoreticky dvě možnosti. Buď vybudovat v horách kanalizaci nebo chatu zavřít, pokud nechtějí platit vysoké pokuty.

V Jeseníkách se tento zákon dotýká například oblíbené turistické Chaty Jiřího na vrcholu Šeráku. Z té by podle autorů zákona měla vést kanalizace delší než pět kilometrů. Navíc v nepřístupném terénu.

„Co bude v lednu nevím, ale zbytečně platit pokuty nehodlám. To raději chatu zavřu. Každému přece musí být jasné, že když jsou chalupy postavené ve výškách, žádný potok tam patrně nepoteče. Předpokládám, že se tento zákon brzy změní,“ řekl majitel horské chaty Jiří Bořuta.

Ten čistírnu odpadních vod postavil hned v devadesátých letech, kdy chatu koupil, protože jinak by jí nemohl provozovat. Několikrát do roka musí odevzdávat vzorky z čističky k rozboru, kde se potvrdí, že zařízení je funkční a neohrožuje přírodu. Napojena je na ní také veřejná toaleta, kterou používají turisté.

Ovšem i kdyby Jiří Bořuta kanalizaci za spoustu peněz postavit chtěl, ochránci přírody mu to nepovolí. „Pokud se týká budování kanalizace v chráněné krajinné oblasti, určitě bychom vydali negativní stanovisko. Byl by to nevhodný zásah do přírody,“ řekl Jan Halfar z Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Podle něj by výstavba kanalizace nadělala daleko víc škod, než jaký by byl její konečný efekt.

Problémy naopak nemusejí řešit chaty v okolí Pradědu. „Jsou tu malé vodoteče, takže do nich odvádíme vodu z čističky. Stejné je to na Švýcárně,“ sdělil Milan Vavroušek z horského hotelu Figura na Ovčárně pod Pradědem.