Jeden z organizátorů demonstrace, opoziční zastupitel a ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer, vyjmenoval několik argumentů, proč by měla knihovna na Severu zůstat. Od množství akcí pro školní a předškolní děti, které se zde konají, přes počet poboček knihoven ve srovnatelných městech po skutečnost, že jde o rušení veřejné služby v okrajové části města.

„Vedení města vyčíslilo náklady na provoz této knihovny na devět set tisíc korun. Pokud se zde koná přes dvě stovky akcí, je tu pět set registrovaných čtenářů a čtyřicet tisíc výpůjček ročně, je to velmi levná služba. Primární uživatelé služeb jako je knihovna jsou senioři, děti, mládež, zdravotně hendikepovaní. Rušit jim něco, co stojí město pouze nula celá dva procenta rozpočtu, je obrovská hloupost,“ řekl Radovan Auer.

Herny místo obchodů

Svůj názor vyjádřilo i několik lidí z více než stovky přítomných.

„Mě nejvíc štve, že ze seniorů udělali občany druhé kategorie. Nechají tu v regále dvě stě, tři sta knih,“ řekla jedna z přítomných starších dam.

„Bydlím třicet let v Temenici nahoře u Zeleného stromu. Když jsem se tam nastěhovala, stavělo se tam centrum, kde byl textil, obchod, drogerie. Teď tam máme hernu, bar, kde se kouří marihuana, vinotéku a hospody,“ přidala se žena středního věku.

Nové společenské centrum

Podle šumperské radnice jsou hlavním důvodem uzavření pobočky rostoucí náklady na provoz i mzdy a klesající počet čtenářů. V prostorách vznikne pod hlavičkou společnosti Pontis nové společenské centrum pro široké spektrum lidí od dětí až po seniory. Služby knihovny převezme klub důchodců, který sídlí ve stejné budově.

„Průměrná návštěvnost pobočky je třicet sedm čtenářů denně, návštěvnost nově vznikajícího centra by mohla být několik stovek osob denně. V současné době je obrovská poptávka po prostorách pro cvičení seniorů, jógu, pilates, programy pro rodiče s dětmi. Veselá školka, která sídlí nedaleko, má zájem o prostory pro dopolední výuku tělesné výchovy pro zhruba tři sta dětí,“ vyjmenoval starosta města Tomáš Spurný.

Město bude aktivity společenského centra monitorovat a v případě potřeby jeho náplň obměňovat tak, aby odpovídala poptávce.

„Pokud se nám nepodaří tyto aktivity naplnit, jsme připraveni knihovnu obnovit,“ zdůraznil Tomáš Spurný.

Milion korun, které městská kasa uzavřením pobočky ušetří, může jít na podporu sportu a kultury ve městě.