Zápis v dokladech rodičů již nestačí. Dalším zádrhelem je to, že na pasy i občanské průkazy s biometrickými údaji děti musí fotografovat přímo úřednice, což je někdy u nejmenších dětí téměř nemožné.

„Velký problém je fotografování dětí do pěti let, někdy pláčou, nedají se utišit a nenadělají s nimi nic rodiče ani naše pracovnice. Vyřizování dokladu se tak protáhne. Na druhou stranu řada lidí nechala vyřízení dokladu až na poslední chvíli, to je stejné každý rok," sdělila vedoucí správního oddělení šumperské radnice Olga Breitzetelová.

Dodala, že agenda dokladů podle nových předpisů Evropské unie není jednoduchá ani pro úřednice, zvláště když je chodba přeplněná netrpělivými lidmi.  „Pracovnice občanek a pasů mají dokonce obavy projít plnou chodbou na toaletu, někteří lidé jsou velmi nepříjemní, dokonce až agresivní," dodala Olga Breizetelová.

Vytíženost pracoviště zapříčinila také nová právní úprava od letošního roku, která vydávání pasů a občanek umožňuje pouze městským úřadům, které jsou pověřeny rozšířeným výkonem státní správy. Dříve bylo možné občanský průkaz vyřídit v každé obci, kde je matrika. Více peněz na rozšíření pracovišť ale městům stát přidělit nechce.

„Něco takového bych už absolvovat nechtěl, s malými dětmi jsme tu kvůli pasům strávili půl dne," řekl muž z Dolních Studének, který si na vyřízení dokladů vzal den dovolené.

Šumperská radnice na neutěšenou situaci zareagovala a nově od 17. května nabízí možnost rezervace doby na vyřízení dokladu. Termín si lidé mohou předem objednat prostřednictvím internetových stránek www.sumperk.cz.  „Rezervační číslo je nutné vygenerovat pro každou o osobu a doklad zvlášť. Číslo se pak při příchodu na úřad musí zadat do odbavovacího systému umístěného na oddělení registru vozidel, které je pro on-line rezervace vybaveno," vysvětlila vedoucí správního oddělení.  Klienti pak budou odbaveni na pracovišti pasů a občanských průkazů, nutné je ovšem dodržet přesný čas rezervace.

Obdobná situace je i v Zábřeze. Na oddělení pasů a občanských průkazů se tvořily velké fronty v oba pondělky před květnovými svátky. Řada lidí si totiž vzala dovolenou a využila ji k vyřízení dokladů. „Teď bývají fronty vždycky v pondělí a středu v osm ráno a ve tři odpoledne. Lidi mají zafixováno, že to jsou úřední dny, ale měli by vědět, že doklady si mohou vyřídit v kterýkoliv pracovní den včetně pátku. Frontám se tak vyhnou," řekl mluvčí zábřežské radnice Daniel Gryc.

Náporu čelí také jesenická radnice

Náporu zájemců o vyřízení cestovního pasu čelí také úředníci jesenické radnice. „Fronty samozřejmě jsou, největší v úřední dny. Lidé si nezvykli, že je obsloužíme každý den, že jsme tu pro ně od pondělí do pátku," řekla vedoucí správního odboru jesenické radnice Veronika Klementová.

Když před přepážkami naroste fronta, čeká v ní až pětatřicet lidí. Naopak například ve čtvrtek 17. května okolo poledne bylo před přepážkami prázdno.

Největší nápor žadatelů byl podle byl podle Klementové během pondělků před dvěma květnovými svátky. To úředníci za den obsloužili 210 lidí.

Žádosti vyřizují tři pracovnice, které mají kromě pasů na starosti také agendu občanských průkazů. „Včera tady byly do šesti večer. Lidé přišli o půl šesté a je nám nepříjemné poslat člověka ze Zlatých Hor nebo Javorníku domů, zvlášť když přijde s malým dítětem," poznamenala Klementová. Právě s malými dětmi je práce nejtěžší. Často pláčou nebo jsou neklidné, úřední procedura je totiž stresující záležitost.