Na webu http://monitor.statnipokladna.cz se po zadání názvu konkrétního města či obce lidé dozví příjmy a výdaje rozpočtu obce v posledních třech letech, ale také výši jejího majetku, závazků nebo množství peněz, které v konkrétním roce dala na splácení dluhů.

Z webu tak lze například vyčíst, že město Šumperk v loňském roce hospodařilo s příjmy 506 milionů a výdaji 436 milionů korun. Přebytek rozpočtu činil 70 milionů korun.

Součástí portálu je také takzvaný rozklikávací rozpočet, ve kterém se lze dostat k jednotlivým položkám. Lze tak například zjistit, že na provoz základních škol dala šumperská radnice loni bezmála 29 milionů korun, na zajištění veřejného pořádku 13,6 milionu. Jen o málo nižší suma, 12 milionů korun, šla na divadelní činnost. Na využití volného času dětí a mládeže putovalo 2,7 milionu korun.

„Jedná se o další krok pro zvýšení transparentnosti veřejných rozpočtů. Každý si bude moci na jednom místě zjistit podrobné informace o hospodaření na všech úrovních státní správy a samosprávy," popsal smysl nového webu ministr financí Miroslav Kalousek.

Šumperk, Zábřeh, Jeseník i Mohelnice zveřejňují informace o svém hospodaření na městských webech. Liší se ale podle toho, jak podrobné údaje poskytují.

V případě Šumperka lze vyčíst naplánované výdaje například i na jednotlivé investice, u Jeseníku jen podle odvětví, jako je vzdělávání, bydlení či doprava.

Hospodaření měst na Šumpersku a Jesenicku v roce 2012.