Ocenění už čtyři roky uděluje policie společně s Českou pojišťovnou lidem, kteří se významně zasloužili o záchranu lidského života po dopravní nehodě. V řadě devětačtyřiceti gentlemanů je dvanáctiletý Štěpán nejmladší.

Pro diplom a dar v podobě hodinek si do Šumperka přijel s otcem, maminkou a mladším bratrem. Na ten předposlední den loňských prázdnin nezapomenou.

Do Šumperka přijel s otcem, maminkou a mladším bratrem. Na ten předposlední den loňských prázdnin nezapomenou.

„Vezli jsme z lesa dřevo na topení a na svahu najednou začal traktor klouzat. Pak se kabina pomalu převrátila, udělala kotrmelec a skončila na boku. Jednu ránu jsem chytil od volantu, druhá od kabiny mě vzala po zádech," vyprávěl Štěpán Morong starší.

„Zůstal jsem zaklíněný nohou za volant, ale podařilo se mi vyprostit a plazil jsem se po čtyřech pryč. Z hlavy mi tekla krev, myslel jsem, že mám jen vyražený dech. Ale vzápětí jsem ucítil tlak v zádech a pak už jsem se ani nepohnul,“ popisoval otec svou nehodu.

Vždycky s sebou nosí mobil, ale tentokrát ho neměl. A tak jeho syn vyrazil pro pomoc.

„Ty dva kilometry jsem zdolal snad za pět minut, ale připadaly mi jako věčnost. Sotva jsem dýchal. Pak jsem křičel na mámu, ať zavolá záchranku, že se táta naboural,“ popsal svůj běh o život chlapec.

Dorazili záchranáři, hasiči, přiletěl i vrtulník, ale u místa nehody přistát nemohl, zraněného k němu musela dopravit sanitka. Byl stále při vědomí.

Hrůzu prožila i jeho žena.

„Byl to šok. Měla jsem hrozný strach, ale zároveň jsme si pořád říkala, že to přece musí dobře dopadnout,“ řekla Pavlína Morongová.

Vyšetření v Olomouci ukázalo tříštivou zlomeninu dvanáctého obratle. Dnes už má Štěpán Morong za sebou i rehabilitaci a obratel má sešroubovaný titanovými plíšky.

„Měl jsem velké štěstí. Stačilo pár milimetrů vedle a mícha by vytekla; už bych se nikdy nepostavil,“ řekl otec tří dětí.

Malý Štěpán už jednu cenu má. Na začátku února dostal od Hasičského záchranného sboru ocenění za Čin roku Olomouckého kraje. Titul Gentleman roku mu v úterý předal ředitel vnější služby šumperské policie Michal Harciník a regionální obchodní ředitel České pojišťovny Milan Skula.

Ten poznamenal, že třetina dosavadních držitelů titulu je ze severní Moravy, a připomněl, že další titul bude předán v březnu v Pardubicích. Těhotná žena tam zachránila tři lidi z havarovaného auta. Nikdo jiný u nehody nezastavil.