Některé obce se chtějí raději domluvit se svými obyvateli, aby se o chodníky i nadále starali sami.
Větší města mohou pro úklid využívat technické služby. Obcím pomohou i lidé, kteří si v rámci institutu veřejné služby zdarma odpracovávají určitý počet hodin, aby dosáhli na vyšší sociální příspěvek.
Narozdíl od běžné letní údržby je ale v zimě nemožné předpovědět, kolik práce pro ně opravdu bude a zda budou mít šanci si hodiny potřebné pro vyšší podporu odpracovat
„Měsíce nemusí spadnout ani vločka a ti lidé budou sedět doma,“ sdělil ředitel Podniků města Šumperka Luděk Šperlich.
O kolik bude vyšší finanční zátěž z rozpočtu města Šumperka na úklid chodníků, to dosud není jasné.
„Nyní zpracováváme nový plán zimní údržby. Ten by zastupitelé měli schválit v říjnu. O konkrétních číslech zatím není možné hovořit,“ dodal Šperlich.
Zároveň podotkl, že není v ničích silách udržovat všechny chodníky ve městě zcela čisté.
„Přednost budou mít samozřejmě frekventované ulice. Úklid řady chodníků je ovšem velmi těžko proveditelný. Například jsou nedostupné pro techniku kvůli své poloze nebo šířce. Lidé nemohou předpokládat, že úplně všechny chodníky budou v zimě vypadat jako v létě,“ upozornil Šperlich.
Se zvýšenými náklady za zimní úklid počítá také radnice v Loučné nad Desnou. Většinu místních chodníků je sice možné zbavit sněhu a ledu pomocí techniky, ale například u panelových domů se musí uklízet ručně.
„Právě panelové sídliště je jediné problematické místo. Ale snažíme se dohodnout s obyvateli domů, aby sníh uklízeli sami tak jako dříve, my jim ale za to budeme platit. Je to asi nejjednodušší řešení, nájemníci domů to mají nejblíže,“ řekl starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.
Obec uvažuje, že by za čištění chodníků platila lidem z paneláků kolem sedmdesáti korun za hodinu.
Jasnou představu zatím nemají na radnici ve Starém Městě.
„Počítáme s tím, že úklid budeme muset zajistit. Ale těžko lze nyní odhadnout, na kolik nás to přijde,“ řekl tajemník radnice Zdeněk Panský.