Tu již podepsalo více než 25 tisíc lidí. S podpisovými archy petiční výbor zamířil do poslanecké sněmovny v Praze v úterý 23. listopadu.
„Peticí chceme pro nás a naše děti zachránit kamzičí zvěř, která je klenotem Jeseníků už téměř sto let. Chceme zvrátit nesmyslné rozhodnutí o likvidaci kamzíků v Jeseníkách a některá další související sporná rozhodnutí bývalých vedení ministerstva životního prostředí a státních orgánů ochrany přírody,“ řekl autor a iniciátor petice Zdeněk Pavlíček.
V současné době žije v Jeseníkách přibližně dvě stě kamzíků, což je podle Zdeňka Pavlíčka množství, které ohrožuje genofond tohoto druhu v nejvyšších moravských horách.
„Dříve populace kamzíků v Jeseníkách zahrnovala 500 až 600 kusů, což bylo optimální množství. Od roku 2000 se počet kamzíků prudce snižuje, legislativa umožňuje jejich odstřel a to chceme změnit,“ dodal Pavlíček.
Kamzík horský byl do Jeseníků vysazen v roce 1913, aby se zvýšil počet druhů lovné zvěře. První dvě desítky zvířat pocházely z Alp. Kamzičí populace byla nejpočetnější v 80 a 90. letech minulého století, kdy v Jeseníkách žilo kolem tisícovky kusů. A to již byl podle ekologů pořádný problém.
„Kamzíci představují ohrožení vzácných druhů dřevin a rostlin v přírodní rezervaci, kde rovněž poškozují lesní ekosystém. Na rozdíl od jelenovité zvěře se kamzíci dostanou i do velmi nepřístupného terénu. Nejsme proti tomu, aby se kamzíci v Jeseníkách vyskytovali, ale například v oblasti Malé a Velké kotliny prokazatelně ničí vzácné druhy flory, která se v Jeseníkách vyskytuje tisíce let,“ konstatoval zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek.
Původním domovem kamzíka horského jsou především oblasti Alp a Karpat, vyskytuje se i na Balkáně a v Turecku. V Česku byl uměle vysazen kromě Jeseníků také v Lužických horách. Kamzík horský dorůstá v kohoutku výšky až 85 centimetrů a dospělý jedinec váží od 11 do 36 kilogramů. Typickými znaky je hrdý postoj a hákovité růžky, které na rozdíl od jelenovité zvěře kamzíci nemění.