Stomatoložka přestala v Petrově svou praxi vykonávat začátkem ledna. Pečovala i o chrup obyvatel sousedního Sobotína a Vernířovic.

„Zajížděla sem jednou týdně. Nám to vyhovovalo a stačilo, nyní to chybí,“ konstatoval starosta Petrova Jan Vaníček.

Samospráva se snaží lékaře zajistit.

„Jakmile se dozvíme, že je někde volný zubař, sháníme, voláme. Zatím se nám ale bohužel nikoho náhradního sehnat nedaří,“ dodal Jan Vaníček.

Se stejným problémem se setkávají pacienti na stále více místech v regionu. Staří zubaři odcházejí do penze a jejich nastupující kolegové si zřizují praxe raději ve velkých městech. Problémy nastávají na venkově a v příhraničí. Pokud někdo o zubaře přijde, mívá problém najít nového. Zbývající lékaři totiž často mají plný stav.

Miroslav Kobza
Pokud Vás kraj okouzlí, zůstanete zamilovaní až do konce života

Finanční podpora

Ministerstvo zdravotnictví proto připravilo finanční podporu pro zubní lékaře, kteří otevřou ordinaci v odlehlých oblastech.

„Cílem programu je motivovat zubní lékaře ke zřízení praxí i v méně atraktivních oblastech, aby byla zajištěna dostupnost stomatologické péče rovnoměrně ve všech regionech a pacienti nemuseli daleko dojíždět,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Lékař bude moci získat až 1,2 milionu korun na vybavení ordinace, například na zubařské křeslo nebo rentgen. Během čtyř let hodlá ministerstvo mezi stovku žadatelů rozdělit přes sto milionů korun. O dotace bude možné žádat od května.

Oblasti, kde je problém nejpalčivější, nyní vytipovává odborná komise.

Stát chce dosáhnout toho, aby jeden zubař nemusel mít v registru více než dva tisíce pacientů.

Ulice 17. listopadu v Zábřehu s březovou alejí
Březová alej v Zábřehu půjde k zemi, kvůli parkování
Rizikový přechod ve středu náměstí Osvobození v Zábřehu.
Centrum Zábřehu čekají změny v dopravě. Kvůli bezpečnosti chodců