Odstřel musí povolit krajský úřad; schválenou žádost mají zatím jen rybáři z mohelnické organizace. Celoročně chránění kormoráni jsou přemnožení v celé Evropě, není to jen záležitost našeho regionu nebo republiky.

„Kormoráni loví v celých rojnicích. Naženou ryby do mělké vody, jednu uloví, ale dalších pět jich zobákem poraní, takže ryby pak chytnou infekci a uhynou,“ řekl Jiří Krejčíř z místní organizace rybářů v Mohelnici.

Ta má povolen odstřel patnácti kusů. Mohelnický revír sahá od splavu u vodní elektrárny v Háji po splav na Nových Mlýnech na Litovelsku. Při sčítání před čtyřmi lety na tomto úseku napočítali 450 kormoránů.

„Jeden pták spotřebuje až kilo masa denně. Když k tomu připočítáme ryby, které po útoku zahynou, denně padne v našem revíru až tuna ryb. To je opravdu moc, na řece je to znát,“ doplnil Jiří Krejčíř.

Kormorán je velký asi jako volavka nebo menší divoká husa, v našem regionu se objevil teprve asi před deseti lety.

„My jsme měli odstřel deseti kusů povolen naposledy předloni. Tehdy v zimě nezamrzla přehrada Nemilka, ptáci tam lovili ve velkém a napáchali velké škody. I letos při odstřelu opět požádáme o spolupráci místní myslivecká sdružení,“ uvedl místopředseda zábřežské organizace rybářů Jan Šmíd.

Odstřel pár desítek kusů samozřejmě v populaci kormoránů nijak výrazně nezmenší. Střelba má jiný cíl - ptáky vyplašit a zahnat jinam.

„Kormorán má totiž mimořádnou paměť a z regionu, kde ho něco ohrozilo, zamíří jinam. Jeho přemnožení je důsledkem přehnané ochrany, opravdu by to chtělo rozumnou regulaci,“ uzavřel Jan Šmíd.