Na pomoc si přizvali i právníky, kteří mají prokázat, že smlouvy uzavřeli pod nátlakem, a tudíž jsou neplatné. „Rodiny se nevzdávají. Chtějí se vrátit zpět, oni ani nikdy jinak neuvažovali. Cítí se vykořenění ze svého prostředí, kde mají rodiny a přátelé. Odmítli i sbírku, protože v domech nechtějí zůstat,“ uvedla Jitka Chalánková (KDU-ČSL), náměstkyně olomouckého hejtmana.

Její slova Romové potvrzují. „Chceme zpět! Vždyť mně se rozpadá rodina. Bylo nás tady dvanáct, ale zůstali jsme jen čtyři. Dcera s dětmi a syn odešli zpět do Vsetína k rodině,“ prohlásil Karol Kandráč, kterému Vsetín určil dům ve Vidnavě.

V prázdném domě, který má špatnou statiku a probíjí v něm elektřina, nechce zůstat ani jeho žena. Spolu s rodinami ze Staré Červené Vody a Vlčic požadují od Vsetína zajištění bydlení v rodinných domcích ve Vsetíně.

Romové se prostřednictvím sdružení Roma Vidnava obrátili o pomoc na obecně prospěšnou společnost Vzájemné soužití. „Naše advokátka bude právně rodiny zastupovat, aby se mohly vrátit do Vsetína. Pokusíme se o to, aby byly jejich smlouvy prohlášeny za neplatné, ale bude to problém. Vsetín to celé udělal vychytralým způsobem. Domy rodinám zajistil, dal jim půjčku, ale smlouvy jsou sepsané mezi rodinami a původními majiteli,“ řekl Kumar Vishwanathan ze společnosti Vzájemné soužití po návštěvě romských rodin a prohlídce zdevastovaných domů, za které rodiny mají zaplatit kolem půl milionu korun.

„Vždyť to byla deportace. My jsme se svobodně nerozhodli, že chceme jít sem. Domy jsme ani neviděli. Potřebovali bychom půl milionu korun na opravy a kde je máme vzít, když musíme splácet půjčky, které za nás uzavřel Vsetín?“ zlobil se Kandráč.

Důvod, proč Romové odmítli sbírku, která jim měla ve svízelné situaci pomoci, je prostý. „Proč by se na nás měli sbírat nevinní lidé, když na vině je Vsetín a Čunek. Chceme to řešit právní cestou,“ dodal Kandráč.