Hodnota jednadvacet procent je nejvyšší od roku 2004, kdy se k měření nezaměstnanosti používá stávající metodika.

Podle analytika olomouckého úřadu práce Jaroslava Mikšaníka je vysoká nezaměstnanost na Jesenicku dána částečně historickým vývojem

„V minulosti v tomto regionu působily rudné doly a státní statky. Tyto podniky po roce 1989 z větší části zkrachovaly. Bez práce tak zůstal velký počet lidí, kteří neměli dostatečné vzdělání,“ řekl.

Výraznou roli hraje také špatná dopravní dostupnost. Předseda Okresní hospodářské komory Jeseník Bořivoj Minář poukazuje na skutečnost, že v oblasti chybí kvalitní dopravní spojení. S vnitrozemím i s Polskem.

„Zakládat podniky na Jesenicku je svízelné,“ podotkl. Jaroslav Mikšaník upozornil i na další aspekt. Pokud už práce v regionu je, lidé se za ní nedostanou. „Špatná dopravní dostupnost je mezi menšími obcemi navzájem, ale i do samotného Jeseníku. V zimě jsou některé vesnice odříznuté od světa,“ řekl.

Čísla dokládají, že na Jesenicku získá mnoho lidí práci jen na léto. K sezónním výkyvům se letos navíc přidává vliv doznívající hospodářské recese. Zatímco v červenci bylo v okrese bez práce 2852 lidí, což tvoří téměř třináctiprocentní míru nezaměstnanosti, v lednu se o místo ucházelo 4204 lidí.

„Velká část pracovních příležitostí na Jesenicku je sezonního charakteru. I jeden z největších zaměstnavatelů, Priessnitzovy lázně Jeseník, má do jisté míry sezonní provoz. V létě velký podíl lidí vykonává veřejně prospěšné práce. Když skončí, míra nezaměstnanosti se zvyšuje,“ vysvětlil Mikšaník.

Dodal, že i v zimě vznikají pracovní místa, například v souvislosti s turistickým ruchem. Upozornil však, že lidé na Jesenicko přijíždějí z celé republiky, bývají ubytováni na horských chatách a zimní pracovní příležitosti nemohou nahradit výpadek těch letních.

Průmysl nemá šanci… ale to je nesmysl

Právě s rozvojem turistického ruchu si řada lidí spojuje řešení problémů s nezaměstnaností. Bořivoj Minář ale upozorňuje, že průmysl v regionu má své nezastupitelné místo.

„Slyšel jsem názor, že průmysl na Jesenicku nemá šanci. Jesenicko se deklaruje jako turistický region, ale ve skutečnosti je zdejším tahounem průmysl. Na Jesenicku průmysl šanci má, žijí zde šikovní lidé,“ je přesvědčen Minář.

Podnikatelé na Jesenicku podle Bořivoje Mináře přežívají jen s velkými obtížemi. Kromě dopravní infrastruktury by dle jeho názoru potřebovali především dvě věci: přístup k zakázkám a peníze.

„Potřebovali bychom, aby nám bylo zaplaceno v reálném čase, to je do třiceti dnů splatnosti. Velmi by pomohlo i zveřejňování zakázek na internetu. Podařilo se nám dosáhnout toho, že město Jeseník i Olomoucký kraj zveřejňují všechny zakázky. Jsou mezi nimi i takzvané podlimitní zakázky do dvou, respektive šesti milionů korun,“ řekl Minář.

„Se současnou situací je třeba něco dělat a ne si stěžovat. Když budou například zástupci místních samospráv zdůrazňovat, jak jsme na tom špatně, můžeme potenciální investory nebo turisty jen odradit,“ uvažuje Minář.

I když situace na Jesenicku vypadá neutěšeně, mají odborníci pro zdejší lidi dobrou zprávu. S příchodem jara by někteří nezaměstnaní měli práci opět najít.

FAKTA VE ZKRATCE

Proč je na Jesenicku vysoká nezaměstnanost?
- špatná dopravní dostupnost komplikuje život lidem, cestujícím za prací
- krach řady tradičních podniků (v poslední době například pobočka OP Prostějov se 300 zaměstnanci)
- řada obyvatel na Jesenicku má nízké nebo nevyhovující vzdělání.
- vliv sezonních výkyvů
- vliv hospodářské recese
- Procenta nezaměstnaných zkreslují. Jesenický okres je malý. I několik desítek lidí bez práce výrazně ovlivňuje procentuální míru nezaměstnanosti

Co by ocenili podnikatelé?
- lepší dopravní dostupnost českého vnitrozemí i Polska
- dodržování lhůt splatnosti
- zveřejňování i malých zakázek na internetu