Město připravuje nový systém sběru a likvidace tříděného odpadu, do něhož přímo zapojí i občany. Ti díky svému odpovědnému přístupu ušetří na poplatku za popelnice.

Pokud budou vzorně třídit, je možné, že příští rok nezaplatí za odpady ani korunu. Dosud platí šest set korun za osobu a rok.

Lidé dostanou pytle
s vlastním čárovým kódem. Vytříděný odpad ve sběrném dvoře zváží, ocení
a o tuto částku zaplatí domácnost méně na poplatku za popelnice

Systém je jednoduchý. Lidé dostanou speciální pytle na jednotlivé druhy tříděného odpadu, které budou opatřené čárovým kódem. Ten bude mít každá domácnost svůj.

„Pytle se následně svezou do sběrného dvora. Tam se zváží a čtečkou se přečte kód, který se přiřadí k jednotlivé domácnosti. Za rok se pak sečte, kolik odpadu domácnost vytřídila, a o to se jí sníží poplatek za odpady," přiblížil princip nových pravidel místostarosta Mohelnice Aleš Miketa.

Mohelnice tak chce konkrétně a přímo motivovat občany města, aby lépe třídili odpad. Pokud ho totiž vyhodí do popelnice, radnice za jeho likvidaci zaplatí nemalý poplatek. Když ho vytřídí, město peníze naopak získá od firem, které se zabývají zpracováním separovaného odpadu.

Městskou kasu přitom zavedení adresného systému třídění nepřijde nijak draho. Prvotní náklady se odhadují pouze asi na osmdesát tisíc korun.

Podobný systém není v naší republice novinkou. Mohelnice se nechala inspirovat v Novém Boru, kde se stejným způsobem třídění mají zkušenosti už od roku 2008 a velmi si jej pochvalují.

„Popularita tohoto systému třídění odpadů mezi našimi občany rok od roku stoupá. V současnosti v našem dvanáctitisícovém městě takto třídí odpad více než osm set rodin a domácností," řekla mluvčí radnice v Novém Boru Jana Maněnová.

Adresné třídění se tak vyplácí nejen občanům, ale i radnici, přestože vybere méně na poplatku za popelnice. Specializovaná firma, která se zaměřuje na zpracování vytříděného odpadu, totiž městu poskytuje finanční bonusy a odměny.

„Ty u nás ročně obvykle činí více než jeden a půl milionu korun ročně. Pokles příjmů od občanů je tudíž zcela zanedbatelný. Třídící domácnosti tak v podstatě šetří peníze sobě, městu i ostatním spoluobčanům," dodala Jana Maněnová.

Nový systém by měl v Mohelnici začít fungovat od února nebo od března. Radnice nyní dolaďuje poslední detaily, například finanční ohodnocení jednotlivého tříděného odpadu.

„Za kilo plastu by se mohla počítat zhruba jedna koruna a padesát haléřů, za kilogram elektroodpadu asi jedna koruna a za papír a sklo přibližně osmdesát haléřů. Zatím jde ale jen o odhad," nastínil Aleš Miketa.

Přestože občané Mohelnice vytřídí každý rok více a více druhotných surovin, směsného komunálního odpadu, který nakonec skončí na skládce, přibývá.

Město má k dispozici údaje naposledy za rok 2012. Tehdy sice například množství vytříděného bioodpadu proti roku 2010 stouplo šedesátkrát a plastů se vytřídilo o osmdesát procent víc, přesto množství směsného komunálního odpadu vzrostlo o sedm a půl procenta.

close tabulka. zoom_in