Uničovská radnice si od novinky slibuje také snížení nákladů za převoz a ubytování psů v olomouckém městském útulku.

Dosud jsou psi nalezení na území Uničova umístěni do dočasného úložného kotce technických služeb, odkud se po pár dnech přemístí do olomouckého městského útulku.

„Tím, že označíme psy čipem se dohledání majitele nesrovnatelně urychlí. Bývají s tím problémy, pokud zvíře někoho pokouše nebo se zaběhne a nevíme, komu patří," sdělila starostka Jarmila Kaprálová (KDU-ČSL).

„Každoročně platíme statisíce korun za převoz a ubytování psů v olomouckém městském útulku. V září se chystanou vyhláškou bude znovu zabývat městská rada a později i zastupitelé. Pokud ji schválí, začne platit už v lednu,“ doplnila Kaprálová.

Město Uničov počítá s tím, že náklady na povinné čipování psů uhradí ze svého rozpočtu. Podle prvních odhadů by označení všech psů ve městě mělo stát kolem půl milionu korun.

„Čtečku budou mít k dispozici strážníci a pracovníci technických služeb. Majitele zvířete zjistíme díky čipu okamžitě. Při tvorbě nové vyhlášky jsme se inspirovali v nedalekém Šumperku, kde už vyhlášku o povinném čipování schválili,“ vysvětlila Kaprálová.

Šumperští zastupitelé schválili obecně závaznou vyhlášku o trvalém označování psů na svém červnovém zasedání. Radnici čipování přijde na statisíce korun, město veškeré náklady majitelům zvířat uhradí. Nařízení začne platit od října, zastupitelé si od něj slibují i zlepšení evidence psů ve městě.

Na Olomoucku uvažují o čipování psů také ve Šternberku.

„Do budoucna to zřejmě bude nutnost. Ve městě máme přechodný útulek, který je stále plný. Nalezené psy musíme vozit do Olomouce, což se prodražuje," uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

„ V současné době připravujeme harmonogram, zjišťujeme, kolik by čipování stálo a další podrobnosti k vyhlášce. Pokud by ji radní i zastupitelé schválili, začala by platit až v příštím roce,“ dodala Černocká.