V pondělí 18. března po sedmé hodině ranní čisticí technika i pracovníci s příslušným nářadím pracovali v okolí radnice. Jarní očista ulic poběží v několika následujících týdnech až do dubna.

„Plánujeme každodenně vyčistit několik bloků ulic,“ informovala vedoucí Oddělení komunálních služeb Městského úřadu Šumperk Eva Nádeníčková.

Velkokapacitní pila. Ilustrační foto
Velkopila za dvě miliardy v Šumperku nebude. Firma ztratila zájem

Po skončení očisty ulic přijdou na řadu parkoviště. „Zahájení očisty parkovišť je naplánováno na 22. dubna a bude pokračovat napříč celým městem až téměř do konce května,“ přiblížila vedoucí oddělení komunálních služeb.

Řidiči by tak neměli přehlédnout značky se zákazem stání či zastavení s dodatkovou tabulkou s datem a časem čištění. Značky budou před zahájením čištění v dané lokalitě instalovány s týdenním předstihem. Termíny čištění město rovněž zveřejnilo na svém webu.

Plán jarní čistoty na webu šumperské radnice

Odtah za 3650 Kč

Kdo své vozidlo přeparkovat zapomene, musí počítat s výraznými výdaji. Vozidla, která by mohla bránit čištění, bude přemísťovat speciální odtahová technika.

Počet aut, která jejich majitelé nepřeparkují, každoročně narůstá. Loni jich bylo až 250. Zároveň rostou náklady na přemisťování vozidel. Město proto rozhodlo, že část těchto nákladů přenese na provozovatele blokujících aut.

„Tento krok má především preventivní charakter a jeho cílem je motivovat k ještě větší opatrnosti a k dodržování pravidel, aby se v budoucnu počet těchto situací postupně snižoval,“ řekla místostarostka Eva Kostecká.

Jízda na červenou přes železniční přejezd v Šumperku, jak ho zaznamenala policejní kamera.
Riskantní jízda v Šumperku. Řidiči ignorují červenou na přejezdech

Radní pro letošek stanovili cenu za odtahové služby na 3650 korun. Tato částka bude účtována majitelům vozidel, kteří nedodrží dočasné dopravní značení a nepřesunou svá vozidla z míst určených k čištění. Za nerespektování pravidel navíc hrozí sankce od městské policie.

„Chápeme, že adaptace na nové opatření může být náročná, ale je to nezbytný krok k udržení našeho města čistého a úklidových prací co nejplynuleji provedených,“ dodalo město ve svém vyjádření.