„Byla to vítězná pálenka z letošního ročníku běhu Welzlův kufr, jehož součástí je pokaždé i soutěž o Welzlovu cestovatelskou slivovici,“ řekl radní Zdeněk David.

Osobně se také postaral o kufr, který měl připomenout slavného rodáka a jeho nejznámější fotografii, na níž je Jan Welzl zachycen s obřím kufrem při odjezdu ze Zábřehu.

„Kufr pro prezidenta jsem koupil v prodejně Antik ve Zvoli, kde měli na výběr asi z pěti starých zavazadel. Mám sice zásobu starých kufrů, které používáme při lednovém běhu na Humenci, ale ty budeme ještě potřebovat,“ řekl Zdeněk David.

Nápad s netradičním dárkem vznikl při poradě organizačního týmu radnice, který připravoval program návštěvy.

„Přemýšleli jsme, co je pro Zábřeh typické, jaký dar by město nejlépe charakterizoval. S nápadem dát prezidentovi Welzlův kufr přišel starosta Zdeněk Kolář,“ řekl vedoucí odboru školství Tomáš Krejčí.

Všechno, co se do kufru dostalo, bylo absolutně čerstvé a voňavé včetně chleba a koláčů upečených v místní Vašíčkově pekárně. Uzené dodal řezník Šebesta, klobásy řezník Rýznar, ovčí sýr dorazil z farmy v Brníčku, keramická butylka na slivovici je z místní dílny Houškova keramika stejně jako dárek pro paní Livii. Sada kompasu, nože a baterky s logem Zábřeha patří k reklamním předmětům, které město používá.

Úkol dát celému daru konečnou fazónu připadl rodině Kylarových, která provozuje obchod s dárkovými předměty vedle gymnázia.

„Jsme zvyklí dělat aranžmá i velkých darů, například svatebních, ale tento dar byl opravdu výjimečný. Nad kufrem se sešlo celé rodinné konsilium a radili jsme se, jak na to. Něco jsme si připravili předem, ale celé aranžmá jsme pak s maminkou dodělávaly až ráno před příjezdem prezidenta, takže potraviny byly opravdu úplně čerstvé a přímo vyzývaly k ochutnání,“ řekla dcera majitelky Pavla Kylarová.

Právě od Kylarů vyšel nápad, aby víko kufru zůstalo pootevřené, a jeho obsah tak byl hned vidět. „Víko jsme podepřeli a vše dozdobili mašlí a břečtanem. Podobně jsme přizdobili také keramický dárek pro Livii Klausovou,“ dodala Pavla Kylarová.

Originální zábřežský dárek a jeho aranžmá měly u prezidentského páru mimořádný úspěch.

Fotogalerii a video z návštěvy prezidenta Václava Klause v Zábřehu najdete ZDE