„Nechali jsme zhotovit architektonickou studii Smetanových sadů, altánek představuje problém. Město musí nyní rozhodnout, co s přístřeškem bude dál, pak je možné studii dokončit,“ uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Kromě toho, že by altán zcela z parku zmizel, se uvažuje také o tom, že by jej bylo možné přestavit na letní posezení nebo dokonce sezónní kavárnu. Objekt by se dal jednoduše připojit k vodovodu a kanalizaci. Záležet bude ale na tom, kolik bude město chtít do projektu investovat, získání peněz z dotačních titulů je stále složitější.

„Rádi bychom k našim záměrům otevřeli diskusi s veřejností a uvítali bychom podněty, jak by bylo vhodné s drobnou stavbou naložit. Je možné, že se ještě nějaký zajímavý nápad objeví,“ nastínil Petr Holub.

Součástí revitalizace by měly být také parkové úpravy a především ošetření starých stromů. Ty by měly být prořezány, o plošném kácení se neuvažuje.

„Je to oáza zeleně v centru města, rád slyším, že parku město chce věnovat pozornost. Tato lokalita si to zaslouží,“ komentoval důchodce Jaroslav Čeněk, který do sadů často chodí venčit psa.

Smetanovy sady již řadu let využívá k prvomájovým oslavám a volebním mítinkům Komunistická strana Čech a Moravy. Zmíněný altánek na těchto shromážděních přivítal i význačné „třešničkové“ hosty, například bývalou a již zesnulou herečku Jiřinu Švorcovou či prvního Československého kosmonauta Vladimíra Remka.