Vysoká škola nabízí studium v Šumperku

Šumperk – Možnost vysokoškolského studia Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze mají zájemci přímo v Šumperku. Fakulta nabízí vzdělání dálkovou formou a jedná se o ekonomický obor v bakalářském i navazujícím magisterském programu. Rovněž letos pokračuje Univerzita třetího věku, která funguje pod hlavičkou téže školy. Tato forma vzdělávání je určena pro aktivní seniory. Podrobnosti ke studiu i přijímacímu řízení lze získat v konzultačním středisku na náměstí Míru 4 v Šumperku. (hak)

Charita připravuje Biblické hodiny

Šumperk – Zamýšlení na otázkami víry je nová aktivita šumperské Charity pro veřejnost. V sídle Charity v Jeremenkově ulici se budou konat od září Biblické hodiny. „Rozhodli jsme se umožnit lidem, kteří hledají smysl vlastního života a chtějí si ujasnit, jak je to s křesťanskou vírou, pravidelná setkávání," uvedla ředitelka šumperské Charity Marie Vychopeňová. Biblická hodina se bude konat od září každé pondělí od 15.30 hodin pod vedením Františka Klíče. Setkání jsou pro účastníky zdarma a není potřeba se přihlašovat. Další informace o akcích Charity Šumperk lze najít na jejich webových stránkách. (hak)

Na Jesenicku nezaměstnaných ubylo, na Šumpersku přibylo

Šumpersko, Jesenicko – O několik desítek nezaměstnaných méně než před měsícem bylo v červenci na Šumpersku a Jesenicku. Vývoj v obou okresech byl přitom odlišný. Zatímco v okrese Jeseník lidí bez práce o sedm desítek ubylo, v okrese Šumperk jich o více než třicet přibylo.

V jesenickém okrese se nyní podíl nezaměstnaných osob pohybuje na 7,6 procentech, v okrese Šumperk činí tato míra 6,8 procenta. Oproti loňsku je v regionu lidí bez práce výrazně méně, konkrétně o 2335. (pek)

Handicapovaným cyklistům přispěli lidé tisíce korun

Šumpersko, Jesenicko – Více než 28 tisíc korun přispěli během druhého srpnového víkendu cyklisté v Jeseníkách svým hendikepovaným kolegům. Na třech cyklostezkách v regionu stály v rámci projektu Birell jízda speciální brány. Za každého cyklistu, který jimi projel, se na konto přičetla pětikoruna. Celkovou vybranou sumu věnuje Birell na nákup kol a handbiků.

Nafukovací brána stála v pátek 7. srpna v Dolní Moravě, o den později v Černé Vodě u základny Rychlebských stezek a v neděli na Ovčárně. Za celý víkend pod konstrukcí projelo 5317 lidí, kteří hendikepovaným vyjeli 26 585 korun. (pek)

V Hanušovicích si zahrají senioři a handicapovaní

Hanušovice – Sportovní hry v netradičních disciplínách pro seniory a lidi se zdravotním postižením připravila šumperská společnost Pontis. Akce se uskuteční ve čtvrtek 27. srpna od 13 do 15 hodin na školním hřišti v Hanušovicích. Po sportovním klání bude následovat předání cen a hudební zábava. Pořadatelé žádají účastníky, aby se předem nahlásili na telefonu 606 756 770 nebo na mailu weingartova.tereza@pontis.cz. (pek)

Ve Svébohově budou skákat koně

Svébohov – Soutěž v parkurovém skákání koní se uskuteční v sobotu 15. srpna od 9 hodin v areálu Jezdeckého klubu Svébohov. Závodní den zahájí soutěž kategorie ZZ s překážkami vysokými 90 cm. Vrcholem dne bude soutěž kategorie S* s překážkami do 125 cm. Vstupné je zdarma.

„Díky nedávné rekonstrukci celého areálu je zajištěn dostatek místa k sezení s přímým výhledem na kolbiště. Nebude chybět ani bohaté občerstvení, proto si přijďte užít příjemnou sobotu v krásném areálu a společnosti koní," dodala členka organizačního týmu Martina Tošenovská. (pek)

Jesenická karta nabízí unikátní službu

Jeseníky – Zážitková karta Jeseníky Pass nabízí svým držitelům novou službu. Pokud se majitel karty rozhodne na webu jesenikypass.cz sdílet svou aktuální polohu, ihned se dozví, kde nejblíže najde partnery zapojené do projektu Jeseníky Pass. Služba je v Česku ojedinělá.

Pokud při načtení stránek jesenikypass.cz uživatel povolí prohlížeči sdílet svou polohu, zobrazí se jeho poloha na interaktivní mapě. Zároveň se u všech poskytovatelů bonusů zobrazí vzdálenost, která uživatele od nich dělí. Navíc se automaticky seřadí seznam zapojených subjektů podle vzdálenosti.

„Tato unikátní polohová služba má praktické využití především pro uživatele chytrých telefonů, kteří vyhledávají slevy, ubytování či prodejce Jeseníky Pass ve svém okolí, když se pohybují po Jeseníkách," sdělila Andrea Závěšická, ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. To zážitkovou kartu Jeseníky Pass provozuje.

Do systému bonusové karty se v celých Jeseníkách zapojilo pětaosmdesát subjektů, které turistům nabízejí přes sto čtyřicet slev, bonusů a netradičních zážitků. Kartu si lze objednat na webu projektu, zdarma ji získají hosté ubytovaní v některých hotelech, penzionech a lázních v rámci ubytovacích balíčků. (pek)

Javorničtí školáci se budou učit cizí jazyky

Javorník – Školáci v Javorníku se budou v prvním pololetí nadcházejícího školního roku intenzivněji učit cizí jazyky. Zdejší škola na tento záměr získala dotaci. Celkový rozpočet akce se blíží milionu korun. Učitelé v rámci projektu absolvují zahraniční jazykové kurzy, žáci školy se budou moci účastnit jazykově-vzdělávacích pobytů v cizině. (pek)

Na Červenohorském sedle se uskuteční extrémní závod

Loučná nad Desnou – Extrémní závod Predator Race bude v sobotu 15. srpna od 9.30 hodin hostit Červenohorské sedlo v Jeseníkách. Na více než pětikilometrové trase čeká účastníky přes dvacet překážek. Účastníci budou muset šplhat, brodit se vodou nebo se plazit bahnem. Na nejlepší závodníky čeká odměna.

Predator Race je unikátní běžecký překážkový závod vedoucí po lesních cestách, skrze vodu a bahno. Je určen pro širokou veřejnost a pro všechny, kteří chtějí zdolat nejen překážky, předčít soupeře, ale zejména zvítězit sami nad sebou. Jedinečnost závodu tkví zejména v nasazení živých predátorů, kteří figurují jako pohyblivá překážka po celé trase a jejichž cílem je závodníky zdržet a děsit.