Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se děje za humny aneb Krátce z Jesenicka

Jesenicko - Podívejte se na několik zajímavých zpráviček z Jeseníku a okolních obcí. 

13.4.2016
SDÍLEJ:

Náměstí v JeseníkuFoto: DENÍK/Danuše Krčová

Nemocnice v Jeseníku pořádá předporodní kurzy

Jeseník – Maminky z Jesenicka se mohou v nemocnici v Jeseníku teoreticky i prakticky připravovat na porod. Zdravotnické zařízení pravidelně nabízí skupinové cvičení pro těhotné i předporodní kurzy, které jsou zaměřeny na průběh porodu, šestinedělí, kojení či výživu.

Cvičení těhotných se koná každé úterý od 14.45 hodin v tělocvičně nemocnice. Účastnice za hodinovou lekci zaplatí třicet korun. Předporodní kurzy se konají vždy jednou měsíčně, nejbližší se uskuteční ve čtvrtek 14. dubna v 15 hodin. Cena za přednášku je padesát korun.

Zahrádka Katovny bude sloužit veřejnosti

Jeseník – Zahrádka budovy zvané Katovna v Jeseníku bude sloužit veřejnosti. Objekt dnes funguje jako informační centrum, nachází se zde česko-polská expozice a v podkroví výstavní prostory. Nově bude v zahradním domku turistům i místním k dispozici občerstvení, na venkovní ploše se budou moci konat různé akce. Otevření zahrady je naplánováno na 1. května, fungovat by měla každoročně od dubna do konce října.

Do úprav zahrady město investovalo zhruba půl milionu korun. Vydláždila se zde část prostoru pro umístění jeviště, opravou prošel zahradní domek a ohradní zeď, prostor má i nové osvětlení. Zbývá ještě položit část dlažby.

Vstupenku do kina či divadla si lidé koupí přes internet

Jeseník – Vstupenky do kina, na koncerty či divadelní představení v Jeseníku si budou moci lidé koupit z domu prostřednictvím internetu. Městská kulturní zařízení nový systém prodeje testují, spustit jej chtějí do dvou měsíců.

Vstupenku bude nově možné zakoupit přes internet a zaplatit kartou. Lístek opatřený QR kódem pak přijde kupci do e-mailu, odkud si jej bude moci vytisknout, případně se u vstupu prokáže e-tiketem staženým v mobilu. Systém MKZ vyvíjí v rámci správy svých internetových stránek, náklady proto budou minimální.

Na parkovišti u benzínky se uskuteční bleší trh

Lipová-lázně – Parkoviště u benzínové pumpy v Lipové-lázních v neděli 15. května ožije. Od 14 do 16 hodin se zde uskuteční bleší trh formou prodeje z kufrů aut. Dostaveníčko si zde dají lidé, kteří chtějí něco prodat, koupit či vyměnit. Akce je také prostorem pro setkávání a získávání kontaktů.

Kraj přispěje Mikulovicím na rekonstrukci čistírny

Mikulovice – Příspěvek od kraje na rekonstrukci čistírny odpadních vod obdrží Mikulovice. Patří k šesti žadatelům, mezi něž hejtmanství rozdělí téměř osm milionů čtyři sta tisíc korun.

Obec potřebuje obnovit čistírnu kvůli zlepšení kvality vypouštěných odpadních vod. Ty končí v řece Bělé, která je vodním zdrojem pro sousední polské město Glucholazy. Obec rekonstrukce vyjde na celkově sedmnáct milionů korun. Letos plánuje proinvestovat dvanáct milionů, v příštím roce zbývajících pět.

Lidé už nemusí tolik šetřit vodou

Jesenicko – Lidé na Jesenicku mohou opět odebírat vodu z potoků a řek. Omezení platilo kvůli velkému suchu od konce loňského srpna do začátku letošního dubna. Díky srážkám z poslední doby vody v tocích přibylo, městský úřad v Jeseníku tak mohl omezení zrušit.

V Žulové projednají územní plán

Žulová – Město Žulová připravuje nový územní plán. Ve středu 4. května se k nejvýznamnějšímu strategickému dokumentu obce budou moci vyjádřit místní lidé na veřejném projednání. To se bude konat v zasedací místnosti městského úřadu od 15 hodin. Do 11. května pak budou moci lidé k dokumentu vznášet námitky a připomínky.

Náves ve Vlčicích bude patřit módě

Vlčice – Čerstvý vítr do šatníků přinese lidem akce Fashion day. Uskuteční se v neděli 8. května od 14 hodin na návsi ve Vlčicích na Jesenicku. Její součástí bude burza oblečení, originální módní přehlídka, jarmark a inspirativní dílna.

Skorošice plánují v Nýznerově vybudovat kanalizaci

Skorošice – Kanalizaci v místní části Nýznerov hodlá vybudovat obec Skorošice. Stoky chce napojit na plánovanou čistírnu odpadních vod v níže položené Žulové. Skorošice již na akci zpracovaly projekt a podaly žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí. Odhadované náklady na výstavbu kanalizace se pohybují okolo patnácti milionů korun.

Autor: Petr Krňávek

13.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letiště v Šumperku. Ilustrační foto

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení