O graffiti na parkovacím domě radní nerozhodli
Šumperk – Skupina výtvarníků, která hodlá na parkovacím domě ve Finské ulici v Šumperku vytvořit graffiti, už radnici předložila své návrhy. Radní měli rozhodnout, zda se barevná výzdoba na šedém betonovém skeletu bude realizovat. Jenže v názorech se neshodli. Nákresy budou nyní opět posuzovat odborné komise, které radě sdělí své stanovisko.

„Nad návrhem se opět sejde komise kultury, architektury a životního prostředí, což by mělo být během září. Pokud dají souhlasné stanovisko, výtvarníci by mohli začít na výmalbě pracovat během října," uvedla mluvčí radnice Olga Hajduková. Nástřik graffiti na tři strany poschoďového parkoviště by město vyšel zhruba na sto tisíc korun. Částka zahrnuje barvy i lešení.

Radnice nechá projektovat Šumavskou ulici
Šumperk – Projektovou dokumentaci revitalizace Šumavské ulice nechá zpracovat šumperská radnice, která už vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele. Projekt vyjde na více než milion tři sta tisíc korun, samotné práce by mohly začít v příštích dvou letech.

„Chceme být připraveni, až budou vyhlášeny dotační programy týkající se dopravní infrastruktury, kam bude možné tento projekt zahrnout," uvedl šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

Mělo by se jednat o obdobnou revitalizaci jako v ulici Jiřího z Poděbrad, kterou radnice provedla před několika lety. Řešit by se mělo komplexně vše, povrchy, parkování, chodníky, cyklopruhy, veřejné osvětlení, přechody a sadové úpravy. Stavební zásahy se dotknou i mostů. Frekventovaná komunikace by pak měla být bezpečnější. Nyní mají problémy například řidiči, kteří ve špičce vyjíždějí z kolmého stání. Děti, které v Šumavské ulici chodí do základní i mateřské školy, u přechodů musí hlídat strážníci.

Oprava radničního schodiště začne v září
Šumperk – Oprava schodiště a kašny u historické budovy radnice na Náměstí míru v Šumperku začne v září. Kameník specializovaný na restaurátorské září schodiště rozebere a odveze, práce by měl dokončit v květnu příštího roku. Během stavebních úprav bude veřejnost využívat boční vchod, který je bezbariérový.

„Při rozebírání schodiště nebude omezen provoz předzahrádky, která od letošního léta v blízkosti radnice funguje a zachováno bude také parkování pro svatebčany," sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub. Již začátkem léta se v radniční budově pracovalo ve sklepních prostorech, kde dělníci sanovali vlhké zdivo. V budoucnu by se mělo pokračovat novou fasádou, která na několika místech opadává.

Jeseník příští rok plánuje revitalizaci sídlišť či opravu haly
Jeseník – Rekonstrukce sportovní haly, plynofikace zóny Za Podjezdem, rekonstrukce Rejvízského mostu, revitalizace sídlišť, stavba cyklostezek, rekonstrukce interiéru budovy IPOS a knihovna. To jsou investiční priority města Jeseník pro příští rok.

Průmyslovou zónu Za Podjezdem chce město plynofikovat kvůli příchodu nových investorů. Podílet se bude i na stavbě Rejvízského mostu, konkrétně vybudováním přilehlého přemostění přes Vrchovištní potok, chodníků či plotů.

V plánu je stavba dvou etap cyklostezek, a to za plynárnou a mezi ulicemi Tyršova a Březinova. Příspěvek na tuto akci se bude město snažit získat na Státním fondu dopravní infrastruktury. O dotaci se hodlá ucházet i na revitalizaci sídlišť Pod Chlumem či 9. května.

Do rekonstrukce sportovní haly se chce město pustit společně s krajem. Plánuje též zrekonstruovat vnitřní prostory budovy IPOS. Investice v odhadované výši 22 milionů korun by měl umořit desetiletý nájem od státních úřadů, které budovu využívají.

Jeseníky se probojovaly do finále soutěže o excelentní turistickou destinaci
Jeseníky – Nejvyšší moravské hory se probojovaly do finále prestižní soutěže Evropské komise o excelentní turistickou destinaci Eden. O vítězství Jeseníky usilují se svým produktem Ochutnejte Jeseníky.

Tématem letošního ročníku soutěže je Cestovní ruch a lokální gastronomie. Do národního finále se kromě Jeseníků dostaly též Broumovsko, Orlické hory a Podorlicko, Slovácko a Železné hory. Jeseníky soutěží s iniciativou Ochutnejte Jeseníky, která se od roku 2011 snaží vracet do jídelníčků jesenických restaurací původní recepty za použití místních surovin a produktů.

Vítěze soutěže její pořadatelé vyhlásí na Fóru cestovního ruchu v listopadu v Plzni.

Hanušovice oslaví výročí města i hasičů
Hanušovice – Dvojité výročí budou v sobotu 12. září slavit Hanušovice. Ve venkovních a vnitřních prostorách zdejšího domu kultury se od 13 do 17 hodin uskuteční oslava 690. výročí města a 70. výročí místního sboru dobrovolných hasičů.

Součástí akce bude od půl druhé odpoledne křest knihy historika Drahomíra Polácha o Hanušovicích, o hodinu později pak řezbářská show Jaroslava Pechačka. Lidé si budou moci prohlédnout i fotografie a materiály dokumentující život hanušovických hasičů či techniku sboru.