Rapotín chce vybudovat šatny a rozhlednu

Rapotín – Celkem 24 milionů korun chce v příštím roce vložit do investic obec Rapotín. Největší díl, devět milionů, půjde ve prospěch místních fotbalistů. Obec jim chce za tuto sumu postavit nové šatny. Další půlmilion pak spolkne jejich vybavení. Na 6,3 milionu korun vyjde stavba rozhledny na Bukovém kopci. 1,7 milionu korun má stát vybudování vodovodu a kanalizace v lokalitě U Koupaliště, stejnou částku samospráva vydá za přípravu protipovodňových opatření. Na milion korun vyjde rekonstrukce hřbitova. Náklady na ostatní investice by neměly překročit půl milionu korun na jednu akci.

V Rapotíně vzniká odpočívadlo pro turisty

Rapotín – Cykloturistům v Rapotíně bude sloužit nové odpočívadlo. Vzniká v jižní části obce v ulici U Splavu u bikrosového hřiště. Dělníci zde budují odpočívadlo s lavičkami, odpadkovým košem a stojanem na kola, vznikají tu i prolézačky a houpačky pro děti. Návštěvníkům zde budou sloužit též toalety.

Zakázku získala s cenou 623 tisíc korun brněnská firma Hřiště s.r.o. Její pracovníci odpočívadlo budují od října, hotovo by mělo být do konce roku. Polovinu výdajů uhradí dotace z ministerstva pro místní rozvoj.

Jeseníky uspěly v prestižní soutěži

Jeseníky – Hned dvě ocenění udělila agentura CzechTourism regionu Jeseníků. V kategorii EDEN, jejímž tématem byl cestovní ruch a gastronomie, vyhrála u odborné poroty iniciativa Ochutnejte Jeseníky. Ta zároveň skončila na druhém místě v hlasování veřejnosti. Posláním této iniciativy je rozvíjet regionální gastronomii a propagovat ji návštěvníkům Jeseníků.

EDEN je zkratkou pro prestižní soutěž Evropské komise o excelentní turistickou destinaci. „To že jsme vyhráli tuto evropskou kategorii u odborné poroty, je asi největším dosavadním oceněním naší práce. Jeseníky jsou tak mezi dvaceti nejlepšími destinacemi celé Evropy," neskrývala radost ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

Druhá cena putuje do rukou Relax & sport resortu Dolní Morava. Ten vyhrál v kategorii Trendy novinky 2015. Turistický region Jeseníků tak bodoval ve dvou z pěti kategorií.

Vedení města se setká s obyvateli sídliště

Jeseník – Představitelé města Jeseníku se ve středu 2. listopadu sejdou s obyvateli sídliště 9. května. Setkání se uskuteční ve středu 2. prosince od 16 hodin v jídelně základní školy na ulici Boženy Němcové. Hlavním tématem schůzky bude prezentace záměru regenerace sídliště. Na otázky přítomných bude odpovídat i projektant Petr Guňka.

Javornická Charita přestěhovala sídlo do Jeseníku

Javorník, Jeseník – Javornická Charita přestěhovala své ředitelství do Jeseníku. Nově sídlí v budově lesní správy na Zámeckém náměstí 2 v pronajatých prostorách. Nově tak mají mnohem lepší kontakt obyvatelé největšího města okresu s Charitou, ale i vedení Charity s nejrůznějšími organizacemi.

„V Jeseníku je blíže úřadům a institucím, jako je například nemocnice. Bylo to pro nás praktické řešení," objasnila stěhování ředitelka Charity Javorník Helena Paschkeová. V Jeseníku nyní kromě ní sídlí zástupkyně ředitele či pracovníci účtárny. Kromě toho ve městě již dlouhou dobu sídlí též denní stacionář Šimon, který poskytuje služby lidem trpícím mentálním postižením či autismem.

Lesy v Javorníku opravují potok

Javorník – Lesy České republiky nechávají opravit další část Javornického potoka. Práce se týkají bezmála kilometrového úseku, který se nachází přímo ve městě Javorníku. Stavbaři zde bagrují koryto a na březích budují opěrné zdi ve výšce jednoho až tří metrů. Na dno potoka usadí na šesti místech příčné prahy z kamene či dřeva. Koryto potoka by po úpravách mělo pojmout padesátiletou vodu.

Zakázku získala jesenická firma Ekostavby HZ, která ve výběrovém řízení uspěla s cenou 9,5 milionu korun. Dílo by měla dokončit do konce srpna příštího roku.

Lidé mohou splnit vánoční přání chudým dětem

Šumperk, Jeseník – Na Šumpersku a Jesenicku žijí stovky dětí, které nemohou dostat vánoční dárek, jaký by si přály. Darovat některému z nich vytouženou věc přitom může prostřednictvím stromu splněných přání úplně kdokoli.

V Jeseníku vánoční strom s dětskými přáníčky zdobí prostory rekonstruované Katovny. Ručně malovaná přání pochází od dětí z azylového domu Boétheia v Jeseníku a nově též těch, s nimiž na Jesenicku pracují organizace Člověk v Tísni, Darmoděj a Ester.

„Změnu jsme plánovali již delší dobu. Věděli jsme, že na Jesenicku je velké množství dětí, které žijí na hranici chudoby a o kterých se v médiích moc nepíše," objasnil nové zacílení akce předseda sdružení Na jedné lodi Marcel Šos. To na Jesenicku akci Vánoční strom pořádá.

Zájemci si mohou v jesenické Katovně až do 20. prosince vybrat kterýkoli lísteček, udělat dobrý skutek a přání konkrétnímu dítěti splnit. Předání dárků se uskuteční v Katovně.

Dobročinný podnik podobného charakteru se již po desáté uskuteční i v Šumperku. Strom splněných přání se objeví před kavárnou PředMěstí nedaleko pošty. Přání zde lidé budou moci plnit od svátku svatého Mikuláše.

Historii Bílé Vody popisuje nová kniha

Bílá Voda – Bohatou historií Bílé Vody odkrývá nová kniha. Publikace Bílá Voda v textech a obrazech se na dvou stech stranách zabývá historií obce a zajímavými osobnostmi, které zde žily a působily. „Jejím cílem nebylo detailní mapování historie Bílé Vody. Na to jsme neměli dost času a ani ostatní náležitosti. Záměrem je zevrubné představení obce, její prezentace a popularizace," řekl starosta Bílé Vody a spoluautor knihy Miroslav Kocián.

Na vzniku publikace spolupracoval s Markem Dušákem a Miroslavou Špakovou. Mimo materiálů, které se podařilo nashromáždit v souvislosti se vznikem místního muzea, využili i literaturu vydanou Němci vysídlenými z Javornicka a fotografie ze setkání rodáků z Javornicka ve Vaihingen an der Enz.

Myšlenka na vydání knihy se zrodila při tvorbě bělovodského Muzea izolace, internace a integrace. „S Markem Dušákem jsme si uvědomili, jak naše malá zapadlá vesnička byla ve své minulosti velká, vzdělaná a nesmírně kulturní. Druhým impulsem bylo, že zdejší lidé o ní ví tak málo," popsal Miroslav Kocián pohnutky k vydání publikace.

Kniha vyšla v nákladu tisíc kusů, je neprodejná a sloužit má k propagaci Bílé Vody.