Vřesovou Studánku představuje nová kniha

Loučná nad Desnou – Milovníci hor a historie či duchovna mají důvod zamířit do knihkupectví. Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka vydal knihu s názvem Vřesová studánka – povídání o historii a znovuzrození. Její představení se uskutečnilo v pátek 4. prosince v Šumperku.

Publikace o 167 stranách autorů Drahomíra Polácha a Pavla Holubáře doplňuje snahy spolku o informovanost veřejnosti a o podporu obnovy poutního místa. Součástí knihy jsou více než dvě stovky obrázků, fotografií a dokumentů, které dokreslují historické údaje, legendy a nejnovější fakta o Vřesové studánce.

Knihu lze zakoupit v Šumperku v knihovně, informačním centru, na radnici a knihkupectvích. V Zábřehu je k mání v knihkupectví Patka, ve Velkých Losinách pak v informačním centru.

Autobusů do Ostravy ubyde

Šumpersko – O jeden pár autobusů méně bude od neděle 13. prosince jezdit mezi Šumperkem a Ostravou. Od tohoto dne končí linka Praha – Hradec Králové – Žamberk – Šumperk – Ostrava. ČSAD Ústí nad Orlicí ji přestává provozovat z ekonomických důvodů.

Od neděle tak nepojede dálkový autobus, který ze Šumperku do Ostravy vyrážel o půl páté večer a zastavoval v Rapotíně, Petrově a Sobotíně. Zrušen bude i spoj z Ostravy, který do Šumperku přijížděl před půl třetí odpoledne.

Staré Město plánuje svůj rozvoj

Staré Město – Plán na rozvoj své obce na budoucích patnáct let vypracovali lidé ve Starém Městě. Dokument se zabývá problémy bydlení, životního prostředí, rozvoje města, lidských zdrojů, podnikání i cestovního ruchu. Mezi návrhy figuruje kompletní revitalizace sídliště Budovatelů, obnova náměstí, bývalých kasáren či vybudování koupaliště. Naplánované akce by měly celkem vyjít na 82 milionů korun, na většinu z nich chce město hledat dotaci.

Dokument vznikal od letošního května, v různých fázích se na jeho tvorbě podílelo 35 lidí. Veřejnost se s ním může seznámit na webu města, kde je vyvěšen. Následně by jej měli schválit místní zastupitelé.

Staré Město zakázalo podomní prodej

Staré Město – Radní ve Starém Městě zakázali na území města podomní a pochůzkový prodej. Na ulicích se tak už nesmí objevovat lidé, kteří dům od domu nabízejí zboží, přechod k jinému mobilnímu operátorovi či dodavateli energií. Nařízení začne platit na Štědrý den.

Dokument obsahuje řadu výjimek. Zákaz pochůzkového prodeje se nevztahuje na zásilkový prodej, veřejné sbírky, prodej v pojízdné prodejně, na restaurační předzahrádky nebo na prodej při společenských akcích.

Lidé budou společně plánovat rozvoj obce

Klopina – Lidé z Klopiny budou moci sdělit vedení obce své představy, jak by se měla jejich vesnice rozvíjet. Radnice připravila na pondělí 14. prosince adventní setkání s občany, na němž se mohou všichni podělit o to, s čím jsou nespokojeni, co se jim nelíbí a chtěli by zlepšit, ale i nápady, jak na to nebo jak by k tomu mohli sami přispět. Setkání se koná od sedmnácti hodin v kulturním domě.

Lidem na Jesenicku voda nezdraží

Jesenicko – Obyvatelé Jeseníku a okolních obcí si příští rok za vodné a stočné prakticky nepřiplatí. Komodity zdražují, ale dohromady jen o dvacet haléřů za kubík. Nově si budou Vodovody a kanalizace Jesenicka za vodné a stočné účtovat 69 korun a 63 haléřů.

Červený kříž vyznamenal dárce krve

Jeseník – První prosincový den byl významným pro padesátku dárců krve z šestnácti obcí Jesenicka. Na radnici v Jeseníku si převzali zlaté a stříbrné Jánského plakety. Nositelem třetího nejvyššího vyznamenání Českého červeného kříže, Zlatého kříže III. třídy, se za osmdesát bezpříspěvkových odběrů stal Petr Klimeš z Jeseníku.

Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou roli. Nelze ji uměle vyrobit, přitom je potřeba například při těžkých úrazech, řadě operací či léčbě otrav. Dárcem se může stát člověk ve věku 18 až 65 let. Podrobné podmínky jsou uvedeny na webu Českého červeného kříže.

Popelnice v Javorníku sváží nový vůz

Javorník – Nádoby na odpad v Javorníku vyváží nový svozový vůz. Popelářské auto značky MAN se specializovanou nadstavbou pořídila za 4,9 milionu korun místní radnice. Dodala jí ho ostravská firma A-TEC servis.

Město Javorník provozuje vlastní odpadové hospodářství. Jeho součástí je i skládka odpadů. Svoz komunálního odpadu zajišťuje též pro sousední Bílou Vodu. 

Obyvatelé regionu umí třídit odpad

Šumpersko, Jesenicko – Obyvatelé Šumperska a Jesenicka umí třídit odpad. Dokazují to úspěchy v krajské soutěži O keramickou popelnici, v níž se na předních příčkách umístilo hned několik obcí a měst z regionu.

V kategorii do pěti set obyvatel zvítězila Ostružná. Kategorii od dvou do patnácti tisíc obyvatel dominuje Jeseník, který za celou dobu trvání soutěže nenašel přemožitele. Hned za ním se umístily Mikulovice. V kategorii největších měst se na druhou příčku vyšplhal Šumperk. Speciální ocenění si odnesla Velká Kraš, která uspěla ve sběru drobných elektrozařízení.

„Mikuláši" z Olomouce nadělovali na Jesenicku

Jesenicko, Olomouc – Tisíce kusů potravin, oděvů a hraček darovali do sbírky Zkuste udělat zázrak – staňte se Mikulášem žáci deseti středních škol v Olomouci. Výtěžek je určen sociálně slabým rodinám a seniorům. Část jej putovala na Jesenicko a Javornicko, kde věci obdrží klienti sdružení Ester.

V Kobylé zrekonstruovali hřbitovní zeď

Kobylá nad Vidnavkou – Samospráva v Kobylé nad Vidnavkou nechala opravit zeď místního hřbitova. Zrekonstruovanou zeď slavnostně představí v sobotu 12. prosince. Program začne ve 14 hodin bohoslužbou v kostele svatého Jáchyma a pokračovat bude v 15 hodin představením opravené zdi veřejnosti a jejím vysvěcením. Poté budou vyhlášení vítězové výtvarné soutěže na téma křížová cesta.

Lidé mohou připomínkovat územní plán Velké Kraše

Velká Kraš – Obec Velká Kraš mění svůj územní plán. S jeho navrženou podobou se mohou lidé seznámit do 16. prosince na obecních úřadech v Jeseníku a ve Velké Kraši, poklady v elektronické podobě jsou k dispozici též na webu www.jesenik.org. Do téhož data může kdokoli k návrhu zadání územního plánu uplatnit připomínky. Ty je nutné zaslat na adresu stavebního odboru jesenické radnice.