Šumperané mohou pomoci uklidit park

Šumperk – Do veřejné brigády se mohou v neděli 13. března zapojit obyvatelé Šumperku. Ve 13.30 hodin se dobrovolníci vydají uklidit Smetanovy sady. Akci pořádá Šumperský okrašlovací spolek. Kromě úklidu se chtějí členové spolku s příchozími pobavit i o tom, jak má vypadat prostor v místě dnes již zbořeného altánu. Zastupitelé se rozhodli kvůli vysoké ceně zastavit vybudování nového. Co by mělo na místě vzniknout, není jasné.

Na horské trati začíná série výluk, zatím z Jeseníku do Lipové

Jeseník, Lipová-lázně – Na komplikace se musejí připravit lidé, kteří cestují vlakem na Jesenicko. Od 15. března do 13. dubna nahradí většinu vlaků mezi Lipovou-lázněmi a Jeseníkem autobusy. Výluka souvisí s modernizací jesenického nádraží.

Autobusy nahradí většinu spěšných vlaků mezi oběma obcemi. Jeseník bude výchozí a cílovou stanicí jen pro osobní vlaky, dále pro první ranní a poslední večerní spěšné vlaky.

„S ohledem časově náročnější jízdu po silnicích pojede náhradní autobusová doprava ze stanice Jeseník o pět minut dříve, než je odjezd vlaku," upozornila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Během dubna by měly na trati přibýt další výluky. Celkem jsou v úseku z Bludova do Jeseníku na letošek naplánovány čtyři stavební akce za stamiliony korun.

Lidé mohou ocenit knihu o Vřesové studánce

Loučná nad Desnou – Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury může získat publikace Vřesová studánka – Povídání o historii a znovuzrození autorů Drahomíra Polácha a Pavla Holubáře. Je nominována v jediné kategorii ocenění, o jejímž výsledku nerozhodují krajští zastupitelé, ale veřejnost. Publikaci může dát hlas kdokoli v anketě, která běží do 1. dubna na webu kraje. O titul kniha soupeří s dalšími deseti nominanty.

Publikace s bohatým obrazovým doprovodem pojednává o historii poutního místo Vřesová studánka v horách nad Loučnou nad Desnou. Věnuje se též záměru spolku, který chce kapli a horskou chatu obnovit v rozsahu před jejich zničením. Kniha vyšla loni v listopadu a během dvou měsíců byla zcela vyprodána.

Smrkové lesy ničí sucho a nemoci

Šumpersko, Jesenicko – Sucho, nemoci a hmyz ničí smrkové porosty na Šumpersku a Jesenicku. Čeští lesníci hledali řešení spolu se svými polskými kolegy. Trápí je totiž stejný problém.

Smrkové porosty nejvíce odumírají v nadmořských výškách 400 až 600 metrů. Na území Česka patří k nejohroženějším lesy na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

„Nedostatek vláhy v půdě i nízká hladina spodní vody oslabují zejména jehličnaté lesy. Ty jsou potom náchylné k houbovým chorobám, jako je václavka smrková. Stromy se tak neubrání podkornímu hmyzu," řekl krajský ředitel Lesů České republiky ze Šumperku Tomáš Pospíšil.

Velké škody působí lýkožrout smrkový, nově se ve velké míře začal šířit i lýkožrout severský. „Tento kůrovec je rozšířený v severní Evropě i Asii. Jeho původním areálem byla severská tajga. Nefungují na něj osvědčené lesnické postupy, tedy lapáky a lapače, takže zkušenosti s obranou lesa jsou nyní opravdu cenné," uvedl ředitel regionálního ředitelství v Katovicích Kazimierz Szabla.

Rapotín chce modernizovat veřejné osvětlení

Rapotín – Veřejné osvětlení chce modernizovat obec Rapotín. Tamní zastupitelé schválili podání žádosti o dotaci z programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů. Celkové náklady na obnovu osvětlení mají dosáhnout tří milionů korun. Pokud samospráva získá dotaci, pokryje maximálně dva miliony korun. Zbývající milion by obec hradila ze svého rozpočtu.

Hasiči v Rapotíně mohou získat nové auto

Rapotín – Hasiči v Rapotíně mohou získat nový dopravní automobil. Zdejší zastupitelé schválili podání žádosti o dotaci na nákup vozu. Předpokládaná nákupní cena auta činí 900 tisíc korun, z dotací může obec získat polovinu této částky. Zbytek by hradila z vlastních zdrojů.

Jindřichov přispěje lidem na kanalizační přípojky

Jindřichov – Až tisíce korun z obecního rozpočtu získají obyvatelé Jindřichova, kteří se připojí k nově vybudované kanalizaci. Na každý metr soukromé části přípojky obdrží lidé sto korun, dva tisíce získají na vybudování revizní šachty a pět tisíc na zakoupení čerpadla pro čerpací stanici. Příspěvky lidé obdrží po připojení na kanalizační řad. Napojit se musejí do konce října letošního roku.

Zlaté Hory sloučí mateřské školy pod jedno vedení

Zlaté Hory – Mateřské školy ve Zlatých Horách budou mít od letošního července jedno vedení. Rozhodli o tom zlatohorští zastupitelé. Město nyní hledá ředitele sloučené organizace. Ten by měl do funkce nastoupit 1. července. Zápis nových žáčků se uskuteční až po tomto datu.

Obě mateřské školy se 16. a 17. března otevřou veřejnosti. Od 8 do 16 hodin si může kdokoli prohlédnout jejich prostory, seznámit se s denním programem dětí a pohrát si s nimi.

V Dubicku představí knihu pověstí a zajímavostí z obce a okolí

Dubicko – Novou knihu nazvanou Pověsti a zajímavosti z Dubicka a okolí představí místním občanům její autor Josef Koruna. Beseda s povídáním o historii obce se koná v klubovně sokolovny v Dubicku v neděli 13. března v patnáct hodin. Hostem bude zábřežský publicista, spisovatel a rozhlasový reportér Miroslav Kobza. Ve vestibulu sokolovny se bude zároveň konat výstava ilustrací knihy, které namalovaly děti z místní základní školy a dubický malíř Petr Herzig.

Lidé v Lukavici a Třeštině budou jeden den bez proudu

Lukavice, Třeština – Bez elektrické energie se budou muset v úterý 15. března obejít obyvatelé Lukavice. Proud nepůjde v době od osmi do šestnácti hodin v celé obci s výjimkou lokality u vlakového nádraží a také v místních částech Vlachov a Slavoňov. Ve stejnou dobu budou bez elektřiny také lidé v Třeštině. Důvodem odstávky jsou nezbytné práce na opravách a údržbě zařízení distribuční soustavy. Společnost ČEZ upozorňuje, že i v době odstávky je potřeba u všech zařízení postupovat tak, jako by byla pod proudem, a dbát všech zásad bezpečnosti.

Zájemci mohou poznávat zábřežské památky s odborným výkladem

Zábřeh – Na tématickou vycházku za památkami Zábřehu se mohou vydat zájemci ve středu 16. března. Průvodcem jim bude architektka Jitka Štáblová ze šumperského pracoviště Národního památkového ústavu. Během procházky navštíví mimo jiné zámek, muzeum v domě Pod Podloubím nebo kostely svaté Barbory a svatého Bartoloměje s farním muzeem. Sraz je v devět hodin ráno na vlakovém nádraží u sochy Jana Eskymo Welzla.

Lidé mohou třídit i oleje a tuky

Třeština – Novou možnost jak třídit odpad a přispět k lepšímu životnímu prostředí mají lidé v Třeštině. Nyní mohou třídit i upotřebené potravinářské oleje a tuky. Dávat je mohou do uzavíratelných umělohmotných nádob, které pak mohou odkládat do speciálního kontejneru. Ten je umístěný na sběrném místě před obecním úřadem. Tím, že tuky a oleje neskončí v odpadu, lidé zároveň pomáhají snižovat náklady na čistění odpadních vod.