Ve Vikýřovicích a Loučné budou sbírat železný šrot

Vikýřovice, Loučná nad Desnou – Sběr železného šrotu pořádají v sobotu 23. dubna hasiči ve Vikýřovicích. Lidé mohou kovový odpad připravit před své ploty. Objemnější a těžší železo hasiči odnesou. Ve stejný den budou od 8 hodin sbírat šrot i hasiči v Loučné.

Obec se ptá lidí: co nahradí uschlé smrky?

Vikýřovice – Na otázku, jaké dřeviny by měly nahradit smrky u fotbalového hřiště, mohou odpovídat obyvatelé Vikýřovic. Současné stromy napadl kůrovec, usychají a obec je proto musí pokácet. Nová výsadba bude zastřihována do tvaru živého plotu. Lidé se mohou vyjádřit k otázce, zda by měly živý plot tvořit smrky, habry, tisy nebo jiné dřeviny. Anketní lístek najdou na webu obce, uzávěrka pro doručení obecnímu úřadu je 31. května.

Památník v Žárové se dočkal rekonstrukce

Velké Losiny – Novou podobu získal památník obětem první světové války v Žárové, místní části Velkých Losin. Památník se nachází u zdejšího kostela. Práce na přelomu března a dubna provedla firma Stanislava Lesniaka. Náklady obec hradila ze svých prostředků.

Žulová vybuduje most či pořídí nakladač

Žulová – S šestadvaceti­milionovým rozpočtem bude letos hospodařit Žulová. Výdajovým položkám dominuje vybudování kanalizace a čistírna odpadních vod. Na tento účel samospráva vyčlenila 3,4 milionu korun. V těchto týdnech by se mělo uskutečnit zadávací řízení na zhotovitele akce. Dva miliony vyhradila na odkup hotelu Vesmír v centru města.

Sedm set tisíc korun hodlá samospráva ze svého rozpočtu investovat do veřejného osvětlení, stejnou částku na protipovodňová opatření ve východní části města, do vybudování lávky mezi autobusovým nádražím a schodištěm plánuje vložit půlmilion. Na pořízení kolového nakladače radnice vyčlenila 550 tisíc korun. Město na letošní rok plánuje i menší akce, například opravu sochy na Mariánském náměstí nebo opravu oken a předláždění kostela na Boží hoře.

Na stavbu mostu, protipovodňová opatření, pořízení nakladače a vybudování kamerového systému město žádá o dotace. Realizace těchto akcí bude záviset na tom, jak město s žádostmi uspěje.

Opraví silnici ve Vojtovicích

Vlčice – Lepšího povrchu silnice by se v letošním roce měli dočkat obyvatelé Vojtovic, místní části Vlčic na Jesenicku. Opravou má během letních prázdnin projít půlkilometrový úsek v horní části osady. Obec nyní hledá firmu, která zakázku provede.

Vlčice připravují obnovu zámeckého parku

Vlčice – Obec Vlčice připravuje revitalizaci místního zámeckého parku. Vybírá nyní zhotovitele zahradně architektonické studie. Vybraná firma by měla dílo předat do konce letošního roku.

Park u zámku ve Vlčicích se rozkládá na čtyřiceti hektarech pozemků. Je přírodně-krajinářskou kompozicí z roku 1845. Nachází se zde dva rybníky a centrální louka obklopená prstencem dřevin. Základ porostu tvoří lípy, javory, buky a duby.