Jeseník vydává stolní kalendář

Jeseník – Stolní kalendář na rok 2013 vydala jesenická radnice spolu s městskými kulturními zařízeními. Jsou v něm uvedeny již známé termíny kulturních a sportovních akcí, které se ve městě budou příští rok konat. Fotografiemi do kalendáře přispěli nejen místní amatérští a profesionální fotografové, ale také česká sportovní fotografka Markéta Navrátilová. Ta jako jediná žena -reportérka od roku 2002 dokumentuje celý cyklistický závod Tour de France. Kalendář je za 106 korun k dostání v Informačním centru Jesenicka v pasáži Alkron.

Vyfoťte podzim v Jeseníkách, vyzývá sdružení

Jesenicko – Další kolo fotografické soutěže vyhlásilo Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Fotografové mohou své snímky na téma Romantické podzimní Jeseníky zasílat nejpozději do 26. listopadu prostřednictvím formuláře, který najdou na webuwww.facebook.com/navstivtejeseniky.cz.

Pořadatelé ze všech došlých fotografií vyberou deset nejlepších, které postoupí do druhého soutěžního kola. Zde budou o vítězích rozhodovat fanoušci svým hlasováním. Pět autorů, jejichž snímky dostanou nejvíce hlasů, se může těšit na zajímavé ceny.

V Jeseníku si lidé připlatí za likvidaci odpadu

Jeseník – O dvě stě korun více zaplatí v příštím roce obyvatelé Jeseníku za likvidaci odpadu. Doposud poplatek za osobu a rok činil pět set korun, od ledna bude činit sedm stovek.

Zvýšení poplatku umožnila novela zákona. V Jeseníku se suma, kterou lidé za likvidaci odpadu platili, nezvyšovala osm let. Reálné náklady přitom byly zhruba dvojnásobné oproti částce, kterou město od svých obyvatel vybíralo.

Jeseník změnil pravidla pro zimní úklid chodníků

Jeseník – Novinku v úklidu chodníků přináší plán zimní údržby pro nadcházející zimu v Jeseníku. Zatímco u silnic zůstávají pravidla stejná jako v minulých letech, chodníky musí být po spadu sněhu uklizené do 16 hodin následujícího dne.

V praxi to znamená, že pokud například nasněží v noci z 1. na 2. prosince, chodníky musí být uklizené 2. prosince v 16 hodin. Město žádá obyvatele, aby se na úklidu sněhu z chodníků u svých domů podíleli také, zejména v případě sněhové kalamity.

V případě silnic se pravidla oproti loňsku nemění. Cesty ve městě jsou rozděleny do kategorií podle důležitosti. Od toho se odvíjí lhůty, do kdy musí být uklizené. Rozdělení silnic do kategorií najdou lidé v dokumentu na webu města.

Technické služby Jeseník v zimě udržují celkově 44 kilometrů komunikací. Údržbu hlavních tahů, cest I. a II. třídy, má na starosti Správa silnic Olomouckého kraje.