Voda na Jesenicku zdraží jen mírně

Jesenicko – Pouze o dvě procenta zdraží v roce 2013 vodné a stočné lidem, kteří odebírají vodu od společnosti Vodovody a kanalizace Jesenicka. Zdražení je tak v rámci České republiky jedno z nejmenších.

V letošním roce lidé za vodné a stočné v Jeseníku, Bělé pod Pradědem, Lipové-lázních, České Vsi, Písečné a Hradci-Nové Vsi platili bez DPH 55 korun a 30 haleřů za jeden kubický metr. Příští rok zaplatí 56 korun a 40 haléřů. Cena vody na Jesenicku patří v České republice k nejnižším.

Zastupitelé dali betonárně zelenou

Jeseník – Prodej parcely v zóně Za Podjezdem bruntálské stavební firmě Kareta schválili jeseničtí zastupitelé. Společnost chce v Jeseníku postavit betonárnu. Podle dostupných informací zde investuje čtyřicet milionů korun a v provozu zaměstná čtyři pracovníky.

Bruntálská firma se o pozemky v jesenické průmyslové zóně ucházela již několikrát. Zastupitelé ale vždy dali přednost jiným zájemcům.

Potvrzeno. Aquapark může stát nejvíc 216 milionů

Jeseník – Dodatek ke smlouvě s projektantem připravovaného aquaparku schválili zastupitelé v Jeseníku. Z odsouhlaseného dokumentu vyplývá, že maximální limit ceny aquaparku je 216 milionů korun.

O zvýšení finančního stropu pro aquapark rozhodli zastupitelé na mimořádném zasedání v listopadu. Původní limit investičních nákladů byl dvě stě milionů korun. Za tuto cenu však nebyla projekční firma schopná aquapark vyprojektovat. Pokud by na limitu město trvalo, celý záměr by se zasekl a vodní svět by v Jeseníku s největší pravděpodobností nevznikl.

Limit 216 milionů korun je vyjádřený v tabulkových cenách. Konečná cena díla může být nižší, což ukáže výběrové řízení na dodavatele stavby.

Město přestane řešit vícepráce v zóně Za Podjezdem

Jeseník – Jeseničtí zastupitelé rozhodli, že se město přestane zabývat problematikou vícenákladů, které vznikly při budování infrastruktury v zóně Za Podjezdem. Nenašlo totiž viníka, kvůli kterému muselo vynaložit čtyři sta tisíc korun navíc oproti předpokladům.

V roce 2011 nechalo město v průmyslové zóně postavit silnice, veřejné osvětlení a chodníky. Při jejich budování však stavební firma zjistila, že podloží nemá dostatečnou únosnost. Vyvolalo to vícepráce ve výši čtyř set tisíc korun.

Radnice měla snahu najít někoho, kdo je za situaci odpovědný. Viník ovšem zůstal neznámý. Město mělo podezření, že problémy vznikly při výstavbě kanalizace v důsledku nedostatečného zhutnění zeminy . Problémy se totiž mnohem více projevily v místech, kde byla položena. Znalecké posudky, které si město nechalo vyhotovit, však tuto domněnku jednoznačně neprokázaly.

V Jeseníku mohou lidé třídit také textil

Jeseník – Třídit použitý textil mohou od prosince lidé v Jeseníku. Po městě stojí deset velkých nádob, do kterých mohou odkládat oblečení, boty, hračky, peřiny, bytový textil nebo módní doplňky.

Kontejnery jednou týdně vyváží specializovaná firma do Boskovic, kde se odpad přebírá. „Zhruba osmdesát pět procent materiálu se využívá pro charitu. Dokonce se vyváží i do světa jako oblečení, které je ještě použitelné. Asi patnáct procent se používá na výrobu průmyslových tkanin a jen pět procent se vyhazuje a slouží jako palivo ve spalovnách," sdělil ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

Třídění textilu zatím funguje pouze v několika velkých městech v České republice. Že je Jeseník v separaci odpadu na špici, dokládá i čerstvé vítězství v krajském kole soutěže O keramickou popelnici. V kategorii měst skončil na první příčce a předběhl tak například i Olomouc.

Do lázní se sjedou lékaři

Jeseník – Více než 450 lékařů, psychiatrů a psychologů se přihlásilo na pětapadesátý ročník Česko-slovenské psychofarmatické konference. Ta se bude konat od 4. do 8. ledna 2013 v Priessnitzových léčebných lázních. Na konferenci se přihlásily také dvě desítky vystavovatelů z řad největších farmaceutických společností.

Účastníci konference se budou zabývat problémem, jak vytvořit správnou kombinaci léků pro konkrétní psychicky nemocné lidi. Na většinu pacientů totiž klasické léky, které se předepisují plošně, nezabírají.

Psychologický kongres, který se koná v Jeseníku, nemá v České republice obdoby. Je významnou akcí i v celoevropském kontextu. V loňském roce se na něj sjeli hosté z více než deseti zemí.