Kraj hodlá přispět na rekonstrukci nemocnice

Jeseník – Dva miliony korun je připraven poskytnout Jesenické nemocnici Olomoucký kraj. Nemocnice žádá o grant z takzvaných švýcarských fondů na rekonstrukci své léčebny dlouhodobě nemocných (LDN). Spolufinancování z veřejných zdrojů je jednou z podmínek žádosti.

Za zhruba dvacet milionů korun plánuje nemocnice mimo jiné rekonstruovat budovu oddělení LDN, obnovit jeho vybavení nebo proškolit personál. Patnáct procent z celkových nákladů přitom potřebuje získat z veřejných zdrojů. Milion přislíbilo poskytnout Sdružení měst a obcí Jesenicka, zbývající dva dodá kraj.

Publikace o pruské princezně má úspěch

Jesenicko – S velkým úspěchem se setkal průvodce po Stezce Mariany Oranžské. Publikace, která turisty provází po někdejším panství této pruské princezny, je téměř rozebraná.

„Publikací je už velmi málo. Vzhledem k tomu, že je o ni poptávka, přemýšlíme o dotisku v českém jazyce. Je to celkem podařená věc, jde na odbyt," poznamenal starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

Brožura je založena na vyprávění Mariany Oranžské. Čtenáře bere s sebou na cestu po dvanácti obcích a městech na území svého bývalého panství. Druhá část je věnována popisu těchto sídel, které leží v česko-polském příhraniční na Jesenicku a v Kladsku. Publikace vyšla v češtině a polštině a byla financována z evropských peněz.

Mariana Oranžská žila v 19. století a na svou dobu byla velmi pokroková. Značnou část života prožila v Bílé Vodě u Javorníku. Stezka, která je po ní pojmenována, prochází celým jejím panstvím a měří okolo dvou set kilometrů.

Turisty k zajímavostem navedou cedule

Šumpersko, Jesenicko – Dvacet sedm významných turistických cílů na Šumpersku a Jesenicku získá během letoška a příštího roku lepší označení. Motoristy budou nové cedule navádět například k Rychlebským stezkám, mohelnickému muzeu nebo dřevěným kostelíkům na Šumpersku.

„Všechny vybrané aktivity budou označeny reflexními hnědobílými dopravním značkami ze všech hlavních příjezdových směrů. Umožní tak rychlou navigaci motoristů k hledanému cíli," uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Na Šumpersku budou velkými cedulemi označeny Muzeum tvarůžků v Lošticích, synagogy a židovské hřbitovy v Úsově a v Lošticích, zámek Skalička v Zábřehu či expozice čarodějnických procesů v Šumperku.

Turisty značky navedou i k dřevěným kostelíkům u Velkých Losin, muzeu silnic ve Vikýřovicích, zříceninám hradů Brníčko, Nový hrad a Rabštejn, k rozhledně na Háji, pevnostem u Králík a zemědělskému skanzenu v Rapotíně.

Poutače okolo silnic na Jesenicku budou upozorňovat na Rychlebské stezky, Venušiny misky, muzeum ve Vidnavě, rozhlednám Biskupská kupa, Zlatý Chlum a Borůvková hora, muzeum Johanna Schrotha v Lipové-lázních, klášter v Bílé Vodě, vodopády Stříbrného potoka a muzeum veteránů v České Vsi.

Sdružení cestovního ruchu získalo cenu

Jeseníky – Berlínského medvěda získalo na prestižním veletrhu ITB konaném v hlavním městě Německa Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Ocenění uděluje zahraniční zastoupení agentury CzechTourism v Německu. Ohodnotilo tak spolupráci se Sdružením cestovního ruchu Jeseníky a aktivity spojené s marketingovým využitím filmu Alois Nebel pro propagaci turismu v Jeseníkách.

Město už má konečný projekt aquaparku.

Jeseník – Na jesenické radnici konečně leží finální verze projektové dokumentace pro plánovaný aquapark. Ta je nutná jako součást podkladů pro výběrové řízení na firmu, která vodní svět postaví.

Materiál mělo původně město obdržet loni v prosinci, kvůli chybám jej ale vracelo. V pořádku dorazil až 6. března. V současnosti město dokumentaci naposledy kontroluje. Současně vrcholí přípravy výběrového řízení na zhotovitele stavby. To by mělo být vyhlášeno do konce března.

Jeseník hostí hry seniorů

Jeseník – Jarní hry seniorů bude 21. března hostit penzion pro seniory v Jeseníku na Beskydské ulici. Účastníci budou soutěžit ve třech disciplínách: hře Člověče, nezlob se, šipkách s stolním fotbale. Proti dvěma družstvům Jesenických se postaví senioři z Prudniku. Klání začne v 9 hodin.

O nejlepší kulturní počin kraje soutěží tři aktivity z regionu

Šumpersko, Jesenicko – Hned tři aktivity soutěží o Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury v uplynulém roce. První z nich je nová expozice Vlastivědného muzea Jesenicka věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Dalším je šumperský festival Blues Alive a posledním 9. ročník Pekařovské pouti.

Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury uděluje hejtmanství každoročně. Kategorie, v níž může hlasovat přímo veřejnost, je ovšem letošní novinkou. Cenu získá subjekt, který obdrží nejvíce hlasů. Hlasovat lze prostřednictvím webu www.kr-olomoucky.cz/anketa-cena-kultury, a to až do 25. března do 14 hodin.