Jeseník rozdal na příspěvcích miliony

Jeseník – Více než tři miliony sedm set tisíc korun rozdělili jeseničtí zastupitelé mezi volnočasové, sportovní a sociální organizace ve městě.

Největší příspěvek na činnost, rovných 440 tisíc korun, dostane od města Fotbalový klub Jeseník. 340 tisíc zastupitelé přiklepli středisku pečovatelské služby, jen o čtyřicet tisíc méně pak společenství Boétheia. Se čtvrt milionem mohou počítat futsalisté, po dvou stech tisících obdrží Fenix ski team a Hnutí Brontosaurus.

V oblasti příspěvků na akce získá nejvyšší díl peněz, sto tisíc korun, Sdružení přátel umění na uspořádání festivalu dechových hudeb. Dvaceti tisíci město podpoří například Jesenický nugget, Svatováclavské setkání, parašutistický závod Priessnitzův pohár nebo oslavy sto let gymnázia Jeseník.

V Jeseníku nepůjde elektřina

Jeseník – Elektrický proud nepůjde 3. května od 8 do 10 hodin v části Jeseníku. Jedná se o lokalitu bývalých kasáren, konkrétně ulice Beskydská a Moravská, dále místní část Dětřichov a ulice Slunnou a Zátiší v Bukovicích. V ulicích Mlýnská, U Sokolovny, Na Zahrádkách, Na Středisku a na většině Šumperské ulice nepůjde proud až do 15 hodin. Důvodem výpadku jsou práce na vedení vysokého napětí.

Turisty po Jeseníkách provede Alois Nebel

Jeseníky – Příznivci turistiky a moderních technologií se v květnu dočkají originálního průvodce po Jeseníkách a Rychlebských horách. Po místech, která jsou spojená s železničářem Aloisem Nebelem, je provede sám výpravčí z fiktivní stanice Bílý Potok.

Elektronická aplikace je určena pro iPhony a chytré telefony s operačním systémem Android. Návštěvníka zavede do jedenácti lokalit. Například na lesní železnici, do míst, kde se těžilo zlato nebo kde začaly jesenické procesy s čarodějnicemi. Ke každé z nich se váže příběh Aloise Nebela nebo jiné z postav komiksového románu.

V každé lokalitě je krátká trasa od 3 do 10 kilometrů. Na ní návštěvník pomocí mobilu sesbírá komixový příběh složený ze čtyř až pěti políček. V aplikaci kromě komixu nechybí mapa, turistické informace či videoukázky. Zvukový doprovod namluvil představitel filmového Nebela Miroslav Krobot.

Obce hledají ředitele VAKu

Jesenicko – Nového ředitele hledá společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka (VAK). Výběrové řízení vypsalo představenstvo firmy, kterou vlastní Jeseník a dalších pět obcí z regionu.

„Všech šest členů představenstva se shodlo, že nejsme s prací a přístupem stávající paní ředitelky spokojeni. Z toho důvodu jsme rozhodli, že vyhlásíme výběrové řízení na obsazení pozice ředitele této společnosti," řekl předseda představenstva VAKu Libor Halas. Za největší problém označil způsob a kvalitu komunikace. Zároveň však vyzdvihl odborné znalosti stávající ředitelky.

Uchazeč o pozici ředitele musí být vysokoškolák, mít desetiletou praxi, z toho tři roky ve vodárenství. Musí se orientovat v dotacích nebo znát právní předpisy v oblasti vodárenství. Přihlášky musí uchazeči doručit do 6. května na adresu obecního úřadu v Lipové-lázních. Do konce tohoto měsíce by mělo být známo jméno nového ředitele či ředitelky.