Na Sedle mají památník oběti hor

Červenohorské sedlo – Dřevěná kaple vyrostla v bývalém lomu u Červenohorského sedla. Připomíná lidi, kteří v Jeseníkách tragicky zemřeli.

Památník obětem hor se nachází několik stovek metrů od hotelu na Červenohorském sedle u červené turistické značky směrem na Vřesovou studánku. Postavilo jej občanské sdružení Společně obětem hor. Památník se slavnostně otevře 24. srpna ve 14 hodin.

„Občanské sdružení Společně obětem hor a pár nadšenců postavilo na Červenohorském sedle důstojný stánek, jehož návrh byl inspirován vyhořelým kostelíkem na Vřesové studánce. Najdeme zde jména těch, kteří ve svých milovaných horách pozbyli to nejcennější: život," uvedli členové sdružení.

Škola v Žulové získá nová okna

Žulová – Nová okna a vstupní dveře budou mít po prázdninách ve třídách děti, které navštěvují základní školu v Žulové. Město tak ušetří na nákladech energie. Na akci získala radnice třísettisícový příspěvek od Olomouckého kraje.

Firmy zateplí školu v Supíkovicích

Supíkovice – Nákladnou a dlouho plánovanou rekonstrukcí prochází během letních prázdnin malá budova základní školy v Supíkovicích. Pracovníci firem vyměňují okna a dveře, instalují elektronickou regulaci vytápění jednotlivých místností a zateplují fasádu. Akce vyjde na bezmála 2,5 milionu korun a výrazně by měla přispět ke zlepšení tepelné pohody ve třídách prvního stupně.

Morový sloup v Javorníku čeká oprava

Javorník – Mariánský morový sloup v Javorníku opustil své místo vedle radnice na náměstí Svobody. Na památce ze začátku osmnáctého století se podepsal čas a nepřízeň počasí. V následujících týdnech proto projde restaurováním.

Zakázku za šest set tisíc korun město zadalo Ondřeji Sklenářovi z Lužan. Na opravu sloupu získala radnice dotaci dvě stě tisíc korun od ministerstva kultury a tři sta tisíc korun od Olomouckého kraje.

Sloup ze žuly je vysoký zhruba šest metrů. Na jeho vrcholu stojí socha Panny Marie, kterou vytvořil pravděpodobně některý ze sochařů v Kladsku. Postavený byl na památku obětí morové epidemie, která postihla Javorník v roce 1713.

Lidé mohou znovu ochutnat likér Priessnitz

Jeseník – Lidé mohou znovu ochutnat likér Priessnitz. Alkoholický nápoj s původní recepturou uvedly na trh Priessnitzovy léčebné lázně. Kromě zlatavého nápoje, který je vyroben původní recepturou, je k mání i černý likér s novou chutí.

Likér původně vyráběla místní firma, která však skončila v likvidaci. Jeho znovuuvedení na trh lázně připravovaly od loňského března. Musely vyřešit řadu právních komplikací. „Nejtěžší bylo ujistit se, že neporušíme žádné registrace, které má původní majitel firmy Trul, a přesvědčit jeho společníka, který recepturu vymyslel, aby nám likér začal vyrábět," řekl obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní Tomáš Rak.

Mateřská škola v Kraši prokoukne

Velká Kraš – Mateřská školka a tělocvična ve Velké Kraši se dočkají opravy. Obec vypsala výběrové řízení na firmu, která v objektu vymění okna, zateplí jeho obvodové stěny a strop nejvyššího podlaží budovy. Rekonstrukcí má projít i systém vytápění pro mateřskou školu a přístavbu tělocvičny.

Předpokládaná hodnota zakázky je 6,7 milionu korun, skutečnou cenu ukáže veřejná soutěž. Akce by měla začít na začátku října a skončit v závěru prosince.