Ředitelka zušky získala cenu města

Jeseník – Ředitelka Základní umělecké školy Jeseník Zdeňka Kainarová získala cenu města. Po čestném občanství se jedná o druhé nejvyšší ocenění, které může jesenická samospráva udělit. Ředitelka jej získala za své celoživotní dílo a zásluhy.

Zdeňka Kainarová působí na základní umělecké škole v Jeseníku od roku 1983. Post ředitelky zastává sedmnáct let. Vyučuje hru na housle a kontrabas. Je zakladatelkou a do listopadu 2004 byla také vedoucí Smyčcového orchestru Jeseník.

Nádraží v Horní Lipové bojuje o titul

Lipová-lázně – Nádraží v Horní Lipové je jedním z deseti kandidátů, kteří se ucházejí o titul Nejkrásnější nádraží ČR 2013. Kdo jej chce podpořit svým hlasem, může tak učinit do 11. listopadu přes hlasovací formulář na webu www.nejnadrazi.cz.

Stanice Horní Lipová se nachází na trati ze Šumperku do Krnova. V bývalém stavědle je zde umístěno muzeum Slezského Semmeringu. Situována je zde také fiktivní železniční stanice Bílý Potok, ve které se odehrává děj komixu a filmu Alois Nebel.

Náměstí nebudou hyzdit stánky

Jeseník – Lidé v Jeseníku by se měli dočkat kultivovanější podoby tržního prodeje na Masarykově náměstí. Terčem kritiky řady Jeseničanů i zastupitelů města je podoba stánků, ve kterých prodejci v centru města nabízí své zboží. Často se jedná o různorodé a nevzhledné přístřešky přikryté kusem igelitu.

Představitelé města navrhli pro účely prodeje na náměstí odkoupit čtyři jednotné stánky. Stánky by měla samospráva pořídit na jaře příštího roku.

Kříž v Hraničkách se dočkal obnovy

Uhelná – Obnovený kříž připomíná zaniklou osadu Hraničky, která se nachází na katastru Uhelné. Kříž stojí na místě bývalé kaple. Obec jej nechala obnovit během letošního léta, kněží jej vysvětlili v půli října. Historii zaniklé osady připomíná informační panel, který se nachází vedle zrenovovaného kříže.

Pracovníci obce vytvořili naproti kříži malé posezení s ohništěm. Návštěvníci si mohou prohlédnout také památník kostela v Hraničkách, který vybudovala skupina mladých lidí.

Zaniklá osada Hraničky leží na hranicích s Polskem. Návštěvníky do ní dovede červená turistická značka. V 19. století zde byla jednotřídní škola, kostel a dvě hospody. Po roce 1945 byly všechny místní rodiny s výjimkou čtyř odsunuty. Do odlehlé osady se noví osadníci nehrnuli, zkázu domů dokončila v letech 1959 až 1960 armáda.

V Bernarticích opravují rybník

Bernartice – Do obnovy rybníka se pustili v Bernarticích. Zakázku získala javornická firma JMP stavby. Cena díla, které zahrnuje mimo jiné kamenný zához a těsnění, činí bezmála půl milionu korun. Práce mají být hotové do konce listopadu letošního roku.

Mikulovice mají novou naučnou stezku

Mikulovice – Novou naučnou stezku si mohou projít obyvatelé a návštěvníci Mikulovic. Ve zdejším bývalém vojenském areálu nazývaném Muna ji vybudovalo Hnutí Brontosaurus. Slavnostní otevření stezky se uskutečnilo poslední říjnovou sobotu.

Podobně jako v mnoha jiných bývalých vojenských prostorech se i v Muně nachází zachovalé území s řadou vzácných a zajímavých rostlin a živočichů. Toto přírodní bohatství nová stezka představuje. Vede lesem, mimo síť vojenských asfaltových cest.

V Bělé dokončili opravy kostela

Bělá pod Pradědem – Kostel svatého Jana Křtitele v horním Domašově, místní části Bělé pod Pradědem, se dočkal obnovy. Opravená památka byla slavnostně otevřena v říjnu letošního roku.

Kostel se opravoval od roku 2008. V té době byl v kritickém stavu a včasné zahájení rekonstrukce jej pomohlo zachovat. Opravu letos v září završila obnova fasády na jižní straně kostela.

Práce vyšly bezmála na šest milionů korun. Finančně se na nich podílela obec, ministerstvo kultury, kraj, biskupství, místní farnost i rodáci a nadace z Německa.

Bělá pod Pradědem je jednou z mála obcí na Jesenicku, která má kostely dva. Rekonstrukci potřebuje i kostel svatého Tomáše v centru Bělé. Kromě oprav střechy a fasády se zde budou muset řešit také problémy s vlhkostí a statikou.