Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se děje za humny, aneb krátké zprávy z Jesenicka

Jesenicko - Co se děje za humny aneb Krátce z Jesenicka.

11.11.2013
SDÍLEJ:

Jesenický tým R.U.R. při jedné z diciplín na republikovém finále robotické soutěže First Lego League v Olomouci.Foto: DENÍK/Petra Pášová

Lidé mohou splnit dětská přání

Jeseník – Radost dětem z dětských domovů mohou udělat obyvatelé a návštěvníci Jeseníku. V prostorách Informačního centra Jesenicka v obchodním centru Alkron se nachází vánoční strom s jejich přáníčky. Stačí si jeden lísteček vybrat a přání dítěti splnit.

Akce trvá od pondělí 11. listopadu do pátku 13. prosince. Dárky si děti z domovů v Jeseníku a Černé Vodě, stejně jako malí obyvatelé jesenického azylového domu převezmou v rámci benefičního koncertu v úterý 17. prosince.

Kdo chce přispět finančně, může drobný obnos hodit do kasičky umístěné v informačním centru. Získané prostředky budou použity například k zaplacení permanentek na bazén či kluziště.

V Jeseníku zdobí město na Vánoce

Jeseník – V ulicích Jeseníku se objevuje vánoční výzdoba. Skupina montérů začala světelné prvky instalovat na konci října, hotová bude v polovině listopadu. Práce musí stihnout do příchodu mrazivého počasí.

Výzdoba v Jeseníku bude stejná jako v minulém roce. Ozdoby radnice pořídila před několika lety, vyrobené jsou z LED svítidel. Spotřebují proto minimum elektrické energie. Provoz výzdoby vyjde za celou sezonu na několik tisícikorun.

Příprava na vánoční období v Jeseníku vyvrcholí 21. listopadu stavěním vánočního stromu u radnice.

Javorník a Vidnava zakázaly podomní prodej

Vidnava, Javorník – Zákaz podomního prodeje platí od začátku listopadu ve Vidnavě. Radní města tuto úpravu schválili v novém tržním řádu v polovině října. Ve městě je rovněž zakázán pochůzkový prodej s výjimkou sportovních zařízení a otevřených koupališť, která jsou k tomuto účelu zkolaudována.

Podobné nařízení platí od začátku listopadu také v Javorníku. Podomní prodej, při kterém obchodníci nabízí bez předchozí objednávky zboží nebo služby lidem v objektech určených k bydlení, je zakázán na území města a ve všech jeho místních částech.

Pokud nařízení v Javorníku poruší fyzická osoba, může dostat až třicetitisícovou pokutu. Podnikatel musí počítat s výrazně vyšší sankcí – až dvě stě tisíc korun.

Výrobky, služby a zážitky získaly jesenickou značku

Jesenicko – Jesenická bylinná z domašovské likérky, drátkovaná bižuterie z Lipové-lázní a med z Jeseníku. Tyto výrobky nově získaly značku Jeseníky originální produkt.

Regionální certifikát mohou získat nejen výrobky, ale také služby a zážitky. Osvědčení tak obdržel penzion, jehož majitel kromě ubytování pořádá na Ramzové kulturně-společenské akce pro lidi z celého regionu.

Ke třem již certifikovaných zážitků se letos nově zařadily Rychlebské stezky, Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor a čtyři tradiční procedury Vincenze Priessnitze, zakladatele prvních vodoléčebných lázní na světě. Osvědčení získal i Faunapark v Horní Lipové.

Značku Jeseníky originální produkt uděluje certifikační komise na základě kritérií, jako jsou kvalita, původ surovin, tradice, šetrnost k životnímu prostředí nebo vazba k regionu. V současnosti nese označení se symbolem jesenického zvonku osmačtyřicet výrobků, osmnáct služeb a sedm zážitků.

Javorník má opravenou čistírnu

Javorník – Stavební firma v Javorníku dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod. Zařízení město převzalo do režimu předčasného užívání. V těchto dnech má být čistírna spuštěna do ročního prozatímního provozu, během kterého odborníci technologii seřídí.

Kapacita čistírny odpadních vod v Javorníku se oproti původní zvýšila na polovinu. Zařízení je nyní schopno plnit neustále se zpřísňující požadavky na kvalitu čištěných a vypouštěných odpadních vod. Čistírna a je nejnákladnější a nejnáročnější investicí města v posledních letech.

Rekonstrukce čistírny včetně výstavby nových částí, nové technologie a administrace projektu vyšla na 43 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Dotace tuto částku pokryjí bezmála ze tří čtvrtin.

Pivovarníci vysadili v horách stromky

Jeseníky, Hanušovice – Mladé buky rostou na hřebenech Jeseníků mezi Červenohorským sedlem a Vřesovou studánkou. Vysadili je tam zaměstnanci hanušovického pivovaru Holba. Pivovarníci vyrážejí do hor s motykami a krumpáči už devět let. Za tu dobu v těžko přístupném terénu vysadili 4250 stromků. Nejstarší sazenice dnes měří okolo metru.

V Jeseníku se uskuteční robotická soutěž

Jeseník – Mezinárodní soutěž First Lego League poprvé zavítá do České republiky. Semifinále této soutěže se bude konat v sobotu 7. prosince v Jeseníku.

Do města se sjede osmnáct týmů mladých konstruktérů a programátorů z České republiky, Slovenska, Maďarska a Bulharska. Klání se uskuteční od 8.30 do 16 hodin ve velkém sále IPOSu.

Soutěž First Lego League se skládá ze čtyř disciplín. Tématem letošního ročníku je řešení přírodních katastrof. V soutěži se v minulých letech na vysokých příčkách umísťovaly týmy z Jeseníku.

Autor: Petr Krňávek

11.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Jeseník - Dolní Benešov 0:3
6

Jeseník zase doma nedal gól a prohrál s Dolním Benešovem

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

K nehodě, která se stala v pondělí 16. října v Bohdíkově, vyjížděli policisté. Havaroval třicetiletý řidič Hondy Civic.

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

FOTO z MÍSTA / Pětadvacetiletý motorkář havaroval v neděli 15. října po poledni v úseku mezi mezi Skřítkem a obcí Klepáčov.

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení