Alois Kubík získá čestné občanství
Jeseník – Bývalému primáři jesenických lázní Aloisi Kubíkovi udělí město Jeseník čestné občanství. Na svém posledním zasedání to schválili jeseničtí zastupitelé. Lékař si ocenění převezme na reprezentačním plese v sobotu 28. února.

Alois Kubík působil v jesenických lázních jako lékař šedesát let. Věnoval se výzkumu zdejšího klimatu a je znalcem historie lázní. V současnosti pokračuje ve své překladatelské a badatelské činnosti.

Jeseničtí gymnazisté slaví úspěch v robotice
Jeseník – Postup do středoevropského finále soutěže First Lego League vybojovali žáci jesenického gymnázia. V semifinále v maďarském Debrecenu obsadil tým CO3, který funguje jako kroužek SVČ Duha Jeseník, celkově třetí místo. V kategorii Design robota vybojovali zlato. Na březnové finále do Mnichova odjedou ze zemí Visegradské čtyřky i Kvantové limetky z gymnázia Hejčín, slovenští Talentum SAP a polský tým iKids_SAP.

Do průmyslové zóny přivede město plyn
Jeseník – Zastupitelé v Jeseníku vyčlenili peníze na projekt výstavby plynovodu do lokality Za Podjezdem. Přivedení plynu do průmyslové zóny je podmínkou pro to, aby se zde usadili dva noví investoři. Pokud v Jeseníku vybudují své závody, dají v nich práci několika desítkám lidí.

Plyn by kromě nových firem využily i ty stávající, celkový roční odběr by mohl činit dvě stě tisíc metrů krychlových. Na investici jsou ochotni podílet se i zmíněné firmy, které se o pozemky v zóně zajímají.

Javorník rozšíří vodovod a veřejné osvětlení
Javorník - S padesátimilionovým rozpočtem bude v letošním roce hospodařit město Javorník. Finanční plán schválili tamní zastupitelé 25. února.

Na investice město celkově vydá přes šest milionů korun. Nejvíce peněz, 1,4 milionu korun, bude stát rozšíření vodovodu v Jánošíkově a Havlíčkově ulici. Jen o sto tisíc méně bude stát oprava místních komunikací v Horních Hošticích. Na milion korun vyjde rozšíření veřejného osvětlení v ulicích Pionýrská a Dukelská.

Město též plánuje znovu vybudovat přechod u základní umělecké školy, zbavit pitnou vodu radonu nebo pořídit traktůrek na sečení veřejných ploch.

Česká Ves opraví obecní úřad
Česká Ves – Do opravy obecního úřadu se pustí Česká Ves. Na místě dvou uvolněných bytů v prvním patře vzniknou kanceláře a archiv. Stavbaři změní dispoziční řešení prostor, zhotoví nové podlahy či elektroinstalaci.

Předpokládaná hodnota zakázky činí bez DPH 1,8 milionu korun. Přesnou cenu ukáže až výběrové řízení. Uchazeči se do něj mohou hlásit do poloviny března.

V České Vsi vybudují naučnou stezku
Česká Ves – Naučnou stezku okolo své obce vybudují v České Vsi. Osm kilometrů dlouhá trasa bude začínat v lokalitě Lesního domova, končit bude na opačné straně údolí nedaleko Čertových kamenů. Součástí akce bude obnova dřevěné kapličky u Lesního domova či oprava několika pramenů a památníků.

V tendru na zhotovitele naučné stezky postoupilo do hodnocení pět uchazečů. S nejnižší nabídkovou cenou zvítězila firma Zetos z Velké Kraše. Dílo by měla dokončit do poloviny letošního září.