Zábřežští hasiči dostanou novou stříkačku
Zábřeh – Nového pomocníka v boji s požáry dostanou dobrovolní hasiči v Zábřehu. Město jim zakoupí automobilovou cisternovou stříkačku. Rada města už rozhodla o vítězi výběrového řízení na dodávku auta. Hasiči se tak mohou těšit na vůz značky Dennis Rapier z roku 1995. Město za něj zaplatí takřka 1,4 milionu korun.

Radní také rozdělili příspěvky na údržbu výzbroje, výstroje, techniky a nákup ochranných pomůcek nebo úhradu energií za provoz zbrojnice pro dobrovolné hasiče, kteří působí ve městě a jeho místních částech.

Třicet tisíc korun dostane Sbor dobrovolných hasičů Zábřeh, po pětadvaceti tisících obdrží dobrovolníci ze Skaličky a Václavova a o pět tisíc korun méně poputuje hasičům z Hněvkova.

Dalších třicet tisíc radní přiklepli Spolku Metoděj, který peníze využije na vybavení evakuačního střediska nezbytnými prostředky pro zabezpečení potřeb osob, které by musely středisko využít.

Ve třech obcích nepůjde proud
Šumpersko – Bez elektrické energie se budou muset ve čtvrtek 14. května obejít lidé v několika obcích na Šumpersku. Proud nepůjde v době od osmi do jedenácti hodin celém Novém Malíně, na Třemešku, v Hraběšicích a také v Šumperku na Lužích. Důvodem odstávky jsou nezbytné práce ne údržbě distribuční soustavy.

Děti se mohou vydat do pohádkového lesa
Klopina – Do pohádkového lesa mohou vyrazit rodiče se svými ratolestmi v sobotu 23. května ve Veleboři. Startuje se od třinácti do sedmnácti hodin na hřišti u místní palírny. „Nemusíte přitom spěchat hned na začátek, ušetříte si čekání na vstup do lesa. Na hřišti na vás bude čekat spousta atrakcí, při nichž si příjemné ukrátíte čas," zvou organizátoři ze spolku KloVel. Startovné je třicet korun na osobu.

V Lesnici zahraje legendární Debustrol
Lesnice – Legenda tvrdé muziky – kapela Debustrol, zahraje v sobotu 23. května v Lesnici. Do paměti fandů se skupina za skoro třicet let své existence zapsala především díky své nekompromisní muzice a poctivosti, se kterou ji hraje. I díky tomu si Debustrol vydobyl přezdívku český Slayer. Kromě dnes už legendární kapely se na hřišti v Lesnici představí také šumperská grindcore skupina Critical Madness, kterou doprovodí zábavová kapela Arconat. Začátek je ve dvacet hodin. Vstupenky je možné koupit za 110 korun v předprodeji v infocentru v Zábřehu, v knihkupectví Tón na Hlavní třídě v Šumperku a v Rock metal Zapletal v Mohelnici. Na místě pak příchozí zaplatí o třicet korun více.

Na sociální správu se mohou lidé předem objednat
Šumperk, Jeseník – Novou službu zavedla pro své klienty Česká správa sociálního zabezpečení. Nově se mohou objednat na schůzku on-line přes internet. Díky tomu si mohou vhodný čas sami naplánovat tak, aby jim co nejlépe vyhovoval a navíc si ušetří čekání.

Na adrese http://objednani.cssz.cz/ si lidé mohou rezervovat termín, pokud potřebují vyřídit například žádosti o důchody či o povolení splátek dlužného pojistného nebo vystavit vystavení potvrzení o bezdlužnosti.

„U jednotlivých agend je k dispozici objednávací kalendář. V pilotním provozu je možné využít pro objednávání pracovní dny, tedy pondělí a středu. Předpokládaná doba schůzky je prozatím vymezena na třicet minut," sdělila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Možnost přijít bez objednání se přitom nijak nemění. Bez objednání je možné přijít vyřídit své záležitosti každý pracovní den v běžných úředních hodinách.

Obec nechá opravit pomník padlým
Moravičany – Pomník padlým z první světové války na návsi v místní části Doubravice nechá letos zrekonstruovat radnice v Moravičanech. Práce vyjdou obecní kasu na 67,5 tisíce korun. Čtyřiceti tisíci radnici přispěje Olomoucký kraj v rámci programu Obnovy drobných památek místního významu. Práce bude provádět sochařská dílna Pavla Hradilíka z Podvrbí na Olomoucku.