Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se děje za humny, aneb krátké zprávy ze Šumperska a Jesenicka

Šumpersko/Jesenicko - Krátké zprávy ze Šumperska a Jesenicka.

14.5.2013
SDÍLEJ:

Cyklistický Závod míru v kategorii do třiadvaceti let letos zavítá i do Jeseníku. Snímek je ze startu loňského ročníku.Foto: DENÍK/Karel Pech

Setkání v pekařovské kapli bude věnované povodním v údolí Desné

Pekařov – Jarní setkání v kapli Nanebevzetí Panny Marie v Pekařově pořádá v sobotu 18. května obec Jindřichov spolu s občanským sdružením Obnova kulturního dědictví údolí Desné a římskokatolickou farností v Hanušovicích. Program začne v šestnáct hodin a zaměří se na povodně. Účastníci si nejprve vyslechnou přednášku z historie o povodních v Pekařově a v údolí Desné. Následovat bude vystoupení mladých zpěváčků a po něm pobožnost k Panně Marii spojená s prosbami na ochranu před povodněmi. Program uzavře před sedmnáctou hodinou koncert na zobcové flétny.

Sběrný dvůr rozšířil otevírací dobu

Mohelnice – Sběrný dvůr v Mohelnici, který sídlí ve Družstevní ulici, rozšířil otevírací dobu. Zatímco dosud sem mohli lidé vozit objemnější odpad jen tři dny v týdnu, teď je už otevřeno denně kromě neděle. V pracovní dny funguje sběrný dvůr od osmi do osmnácti hodin, v sobotu je otevřeno do čtrnácti hodin.

Lidé sem mohou nosit objemný odpad, který se nevejde do popelnic, jako je například starý nábytek, koberce, lina nebo matrace. Přivézt mohou i stavební suť, zeminu, pneumatiky, kompostovatelný odpad, vysloužilé elektrospotřebiče, akumulátory, zbytky barev, motorové oleje, různé chemikálie nebo nepotřebné léky.

Pro občany Mohelnice je uložení většiny odpadu ve sběrném dvoře zdarma. Poplatek se vybírá jen za pneumatiky od nákladních aut a traktorů a za uložení stavebního odpadu, jako je beton, cihly nebo střešní krytina. Naopak firmy musejí za uložení většiny odpadů zaplatit.

Oprava čeká hned několik mohelnických ulic

Mohelnice – Opravu několika místních komunikací připravuje radnice v Mohelnici. Rekonstrukcí mají projít ulice Spartakiádní, Lidická, Staškova, Na Příkopech a Mírovka, křižovatka ulic Spartakiádní a 1. máje a dělníci opraví také chodník v ulici Na Příkopech.

Ve výběrovém řízení na rekonstrukci místních komunikací vyhrála firma z Chrudimi, která nabídla cenu těsně přes milion korun. Chodníky v ulici Na Příkopech bude opravovat místní firma za přibližně 280 tisíc korun.

Mohelničtí radní už schválili výsledky výběrových řízení a rozhodli o tom, že město s vítězi uzavře příslušné smlouvy.

Sudkov chystá výstavu, hledá na ni snímky obce

Sudkov – Radnice v Sudkově připravuje v rámci oslav 660. výročí od první písemné zmínky o obci a zároveň v rámci soutěže o titul Vesnice roku výstavu umění, výrobků a koníčků místních obyvatel. Žádá proto o zapůjčení historických i současných fotografií obce, případně snímků z různých kulturních akcí. Veškeré zapůjčené snímky obec po výstavě zase vrátí majitelům. Ti mohou své fotografie přinést na obecní úřad do 24. května.

Obce pořádají humanitární sbírky

Ruda nad Moravou/Jestřebí – K humanitární sbírce ve prospěch Diakonie v Broumově se připojily i radnice v Rudě nad Moravou a Jestřebí.

V Rudě nad Moravou se sbírka uskuteční ve čtvrtek 16. května v době od osmi do čtrnácti hodin a v pátek 17. května od třinácti do osmnácti hodin. Věci je možné přinést na Obecní úřad v Rudě nad Moravou nebo na Rychtu v Hrabenově.

V Jestřebí se sbírka uskuteční v pátek 17. května od devíti do deseti a od osmnácti do devatenácti hodin v místním kulturním domě a o den později od deseti do jedenácti hodin v prostorách úřadu v Pobučí.

Přinést je možné oblečení, obuv, lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony, funkční domácí potřeby, polštáře a deky. Nepřijímá se elektronika, nábytek, kola nebo kočárky, které by se znehodnotily při přepravě.

Hostem relace na CB bude europoslanec Březina

Šumperk – Relace civilní ochrany na občanských rádiích CB a PMR z radnice v Šumperku budou pokračovat už v sobotu 18. května. Hostem, který bude hovořit a odpovídat na otázky z éteru, bude tentokrát poslanec Evropského parlamentu Jan Březina. Kromě reakcí na dotazy a názory související s Evropskou unií je ochotný odpovídat i na dotazy týkající se veřejného života v naší zemi.

Radní podpořili sociální sféru i světový pohár cyklistů

Zábřeh – Finanční příspěvky města pro sdružení působící v sociální oblasti a také pro sportovce rozdělovali na svém posledním zasedání zábřežští radní.

V sociální sféře podpořili občanské sdružení RES-SEF ze Šumperka, kterému přiklepli sedmatřicet tisíc korun, a sdružení Ryzáček z Líšnice, jež se zabývá hippoterapií. To obdrží od města na svou činnost pět tisíc korun.

Deseti tisíci korunami město přispěje sdružení TTV Sport Group, které bude pořádat světový pohár v silniční cyklistice Czech Cycling Tour. Ten se uskuteční v první polovině července a jedna z etap bude startovat v Zábřehu.

Ve Vikýřovicích skácí májku

Vikýřovice – Tradiční kácení máje spolu s dětským dnem pořádají v sobotu 25. května v parku u mateřské školy dobrovolní hasiči z Vikýřovic. Od třinácti do šestnácti hodin budou připraveny soutěže pro děti a seniory. Malí návštěvníci si mohou vyzkoušet skluzavku nebo se projet na koni. Od šestnácti do osmnácti hodin vystoupí v doprovodném programu sdružení historického šermu Barbaři, chovatelé předvedou ukázky výcviku psů a mladí hasiči požární útok. V osmnáct hodin pak přijde na řadu kácení máje, po němž bude od dvaceti hodin následovat posezení s kapelou Omicron.

Na bazárku mohou rodiče výhodně nakoupit oblečení a potřeby pro děti

Rapotín/Vikýřovice – Letní bazárek dětského i dospělého oblečení a potřeb pořádá v pátek 17. a v sobotu 18. března Rodinné centrum Vikýrek ve Vikýřovicích. Bazárek se bude konat ve velkém sále Komunikačního a koordinačního centra v Rapotíně, tedy rekonstruovaného bývalého kulturního domu.

Věci do prodeje se přijímají v pátek od devíti do dvanácti hodin. Prodávat se bude v pátek od třinácti do sedmnácti a v sobotu od devíti do dvanácti hodin. Hned po skončení sobotního prodeje se budou zakoupené věci vydávat, a to až do čtrnácti hodin.

Více informací je možné získat u Leony Pekařové na telefonním čísle 603 720 812 nebo na e-mailu leona.pekarova@gmail.com, kde je nutné si také předem rezervovat prodejní místo. Výdělek z bazárku použije rodinné centrum na nákup pomůcek a hraček.

Bazén uzavřelo spálené čerpadlo

Javorník – Kvůli spálenému čerpadlu musel být 13. května uzavřen bazén v Javorníku. Znovu zaplavat by si v něm lidé mohli už v pondělí.

Odstávku způsobila porucha oběhového čerpadla, které žene vodu přes filtry a zařízení na ohřev. Protože se jednalo o starší typ stroje, jeho náhrada servisní firmě trvala delší dobu. Během ní se mírně zakalila voda v bazénu, kterou tak bylo třeba vypustit, napustit čerstvou a ohřát ji.

Správci bazénu využili odstávku a vypuštění bazénu k pravidelným servisním pracím. Nebude tak nutné jako jiné roky bazén uzavírat v druhé polovině srpna.

Krytý bazén v Javorníku má rozměry 13,5 krát 6 metrů a je jediným v Javornickém výběžku. V létě mohou lidé využít kromě koupaliště Červenka za městem ještě venkovní plavecký areál ve Velké Kraši.

Supíkovice chystají zateplení školy

Supíkovice – Výměna oken, dveří a zateplení fasády čeká letos v létě budovu prvního stupně základní školy v Supíkovicích. Zakázku za více než dva miliony korun získala ostravská firma Profi stavební. Práce mají trvat po dobu letních prázdnin.

Bělá hledá snímky do kalendáře

Bělá pod Pradědem – Snímky do připravovaného kalendáře na příští rok hledá Bělá pod Pradědem. Komise cestovního ruchu obce proto vyhlásila fotografickou soutěž.

Každý účastník soutěže může zaslat maximálně 24 fotografií, přičemž k jednomu měsíci mohou být nejvíce dvě. Snímky v digitální podobě musí mít rozměry přinejmenším 1599 krát 2402 pixelů, u papírových fotografií musí být k dispozici negativ pro naskenování. Uzávěrka soutěže je 31. července, zájemci se mohou přihlásit v obecní knihovně.

V druhé polovině srpna se v knihovně uskuteční výstava, jejíž návštěvníci budou snímky hodnotit. Ocenění se dočkají tři nejlepší fotografie.

V Lipové se staví

Lipová-lázně – Hned dvě stavební akce běží letos na jaře v Lipové-lázních. Stavební firma K+K služby upravuje prostranství před Národním domem. Na ploše vznikne malé náměstíčko s ozdobnou kašnou. Tekoucí voda má odkazovat na lázeňský charakter Lipové. Umístěny zde budou také lavičky a celé prostranství bude osázeno ozdobnými keříky. Firma, která rekonstrukci provádí, byla vybrána z celkem osmi uchazečů. Vysoutěžená cena díla je sedm set tisíc korun.

Stavbaři se pustili také do oprav chodníku a opěrné zdi mezi řekou Staříčí a silnicí druhé třídy ve sto metrů dlouhém úseku u Lázní Dolní Lipová. Zídka i chodník byly v havarijním stavu. Zeď musí stavbaři rozebrat a na jejím místě postavit novou. Součástí akce je i úprava veřejného osvětlení. Rekonstrukce má trvat do 7. června. Pozor by si u lázní měli dávat i řidiči. V místě stavby je totiž zúžená vozovka.

Závod míru omezí provoz na silnici do jesenických lázní

Jeseník – Cyklistický Závod míru v kategorii do třiadvaceti let letos zavítá i do Jeseníku, a to v sobotu 25. května. V době od půl desáté do jedenácti hodin se v Priessnitzově ulici, která vede od vlakového nádraží do jesenických lázní, pojede časovka.

Obyvatelé a návštěvníci města by kvůli závodům měli počítat s menším omezením v dopravě. „Během uvedené doby bude úplně uzavřena část silnice třetí třídy číslo 45318 od křižovatky ulic Puškinovy a Nádražní až po obratiště v Jeseníku Lázních," informovala jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Z bezpečnostních důvodů budou uzavřeny i všechny výjezdy z vedlejších cest na Priessnitzovu ulici.

Autor: Michal Krestýn, Petr Krňávek

14.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ilustrační fotografie.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Na stránce tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení