Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se děje za humny, aneb krátké zprávy ze Šumperska a Jesenicka

Šumpersko/Jesenicko - Krátce ze Šumperska a Jesenicka.

3.7.2014 1
SDÍLEJ:

Ararauny Endy a Bára na louce za Šumperkem.Foto: DENÍK/Hana Kubová

U Zvole se utáboří vojenské veterány z celé Evropy

Zvole – Na sto padesát válečných veteránů z celé Evropy zavítá o nadcházejícím svátečním víkendu na sraz do Zvole. Na louku u silnice asi kilometr za obcí směrem na Jestřebí přijedou majitelé skutečných skvostů, z nichž mnohé se dochovaly jen v počtu několika málo kusů.

Sraz historických vozidel se zde letos uskuteční už po osmadvacáté. Pořádá ho už tradičně místní sběratel vojenských veteránů Vladimír Léhar.

K vidění budou vozidla používaná německou, americkou i ruskou armádou především v bojích druhé světové války. Do Zvole se začala sjíždět už během čtvrtku 5. července. Hlavní program je ale nachystaný na pátek a na sobotu, kdy se sem mohou přijít podívat i milovníci vojenské historie.

Na Ramzové budou létat papoušci

Ostružná – Zábavný program na léto připravil na Ramzové hotel Andromeda. Zábava je určena především rodinám s dětmi i dětským kolektivům. Už v sobotu 5. července pořadatelé zvou na prostranství u hotelu na velké vítání prázdnin. Na programu budou soutěže, ukázky volného letu papoušků, přijede i kovboj na koni, exhibici předvedou také hasiči. Akce začíná v 10 hodin.

Léto na Ramzové bude pokračovat i o dalších víkendech, například 19. července si zde dají sraz historické motocykly a 8. srpna do hor dorazí letní kino. Promítne film Díra u Hanušovic. Vstup na všechny akce s výjimkou letního kina je zdarma.

Vysoká škola v Šumperku ještě přijímá studenty

Šumperk - Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava vyhlašuje druhé kolo přijímacího řízení do bakalářských studijních programů pro akademický rok 2014/2015. Zmíněná škola má své pracoviště v Šumperku, kde studenti absolvují výuku.   Přihlášky lze do 29. srpna podat na detašované pracoviště v Šumperku.

Ekonomická fakulta VŠB – TU Ostrava otevřela své detašované pracoviště v Šumperku poprvé ve školním roce 2006/2007. Studium je orientováno na obor Veřejná ekonomika a správa, jedná se o kombinovanou formu. V současné době navštěvuje bakalářská studia stovka studentů. Pracoviště Ekonomické fakulty je umístěno v objektu šumperské obchodní akademie.

Radnice podpoří prvoligový hokej

Šumperk – Veřejnou finanční podporu společnosti Hokej Šumperk 2003 schválili šumperští zastupitelé. Z městské kasy půjde na další sezonu prvoligového hokeje tři a půl milionu korun.

Radnice ale stanovila podmínku, že hokejový klub sežene z dalších zdrojů částku ve výši nejméně osm milionů korun. Městu rovněž musí kdykoliv na vyžádání zpřístupnit účetnictví. „Společnost všechny podmínky splnila, doložila smlouvy, že má zajištěny prostředky ve výši osm a tři čtvrtě milionu korun," sdělil šumperský místostarosta Petr Suchomel.

Jeseničtí muzikanti uspěli v celostátní soutěži

Jeseník - Úspěch má na svém kontě soubor Jesflet Základní umělecké školy Jeseník. Netradiční orchestr, jehož základ tvoří příčné flétny doplněné rytmickou sekcí, uspěl v polovině června v celostátním kole soutěže Základních uměleckých škol v Litvínově. Ve své kategorii získal zlaté pásmo a titul absolutního vítěze.

Kotelnu a teplovody na Husově čeká oprava

Jeseník – Výtopna a rozvody tepla v Husově ulici v Jeseníku by se měly dočkat opravy. Provést ji chce společnost Sateza, která tepelné hospodářství ve městě provozuje. Radnici požádala o souhlas s investicí.

Rozpočtované náklady na rekonstrukci technologie kotelny činí bez DPH 3,4 milionu korun, v případě teplovodů jsou o milion nižší. Důvodem investice je špatný technický stav, poruchovost a nízká účinnost zdroje vlivem předimenzovaného výkonu. Firma chce také naplnit podnikatelský záměr modernizace systému centrálního zásobování teplem v Jeseníku.

V Loučné bude o víkendu jarmark a dětský den

Loučná nad Desnou – Dětský den a jarmark se bude v sobotu 5. července konat na prostranství před kulturním domem u zámku v Loučné nad Desnou. Jarmark začne v 9 hodin. O hodinu později se v kapli uskuteční bohoslužba, v 11 hodin bude na programu divadelní pohádka. Zábavný program bude pokračovat až do půl páté večer. Děti čeká například jedna porce zmrzliny zdarma nebo malování na obličej. Akce v 21 hodin vyvrcholí koncertem kapely O5 a Radeček.

Obce z regionu uspěly v krajském kole soutěže Vesnice roku

Šumpersko, Jesenicko – Tři obce ze Šumperska a Jesenicka uspěly v soutěži Vesnice roku Olomouckého kraje 2014. Vikýřovice získaly diplom a padesátitisícovou prémii za moderní knihovnické a informační služby. Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí získaly Skorošice, modrou stuhu za společenský život Hrabová. Obě vesnice mají nárok na dotaci z programu obnovy venkova ministerstva pro místní rozvoj. Soutěže se v Olomouckém kraji účastnilo 26 obcí, z toho dvě z Jesenicka a sedm z okresu Šumperk.

Jarmarku v Branné budou dominovat regionální produkty

Branná – Místní produkty označené regionálními značkami budou k mání v sobotu 5. července v Branné. Uskuteční se zde jarmark značky Jeseníky originální produkt. Produkty si lidé budou moci koupit od půl druhé do páté hodiny odpolední.

Program odstartuje ve 13.30 hodin předávání certifikátů nově označeným produktům, službám a zážitkům v Jeseníkách. V prvním kole letošní certifikace požádalo o značku rekordních čtrnáct zájemců. Nově tak logo jesenického zvonku ponesou například uzené maso, dřevěné hračky, medy a včelí produkty, vlněné výrobky, pramenitá voda, sýry, pečivo nebo papírové a textilní produkty s rychlebskou zvířenou.

V rámci branenského jarmarku si na své přijdou také milovníci přírody. Budou si moci projít obnovenou stezku pod Ptačí planinou, která se tento den otevře.

„Stezka získá pět nových turistických informačních tabulí. Na nich se návštěvníci dozvědí netradiční fakta o historii pivovarnictví, o lokálním místopise, fauně a flóře, Mariánském prameni a tradici zdejší Mariánské pouti," přiblížil ředitel Relax centra Kolštejn Tomáš Drápal. Ten je iniciátorem obnovení někdejšího německého pěšího okruhu.

Turisté budou pochodovat podhůřím Jeseníků

Zábřeh – Pochod podhůřím Jeseníků pořádá v závěru druhého prázdninového týdne zábřežská jednota Orla. Na noční padesátikilometrovou trasu vyrazí výletníci ze zábřežského Katolického domu již v pátek 11. července ve 20 hodin večer. Okruh je zavede je do Hynčiny a Maletína.

Start všech ostatních tras je v Katolickém domě v sobotu 12. července od 6 do 9 hodin. Turisté si budou moci vybrat z tras o délkách 25, 30 a 50 kilometrů. Ta nejdelší povede na sever přes Horní Studénky, Janoušov, Rudu, Bohutín a Zborov.

Na své si přijdou i cyklisté. Vybrati budou moci z tras o délkách 70 a 32 kilometrů. Startovné na nejdelší pěší trasu činí padesát korun, na zbývající třicet. Pořadatelé v Katolickém domě pro zájemce zajistí i nocleh.

Autor: Petr Krňávek, Michal Krestýn

3.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení