Zastupitelé se sejdou těsně před volbami

Šumperk – Na svém posledním zasedání se ve čtvrtek 9. října sejdou šumperští zastupitelé. Jen o den později budou lidé v komunálních volbách rozhodovat o novém složení městského parlamentu.

Na své čtvrteční schůzi zastupitelstvo bude hlasovat o dvou důležitých bodech. Schválí plán zimní údržby šumperských ulic, který se bude týkat i nově postavené cyklostezky do Dolních Studének. Naopak nová komunikace, která vede ze Šumperku přes Bludoveček do Bludova, se v zimě udržovat nebude.

Zastupitelé také odsouhlasí podmínky pro přidělování grantů a dotací z městského rozpočtu. Touto formou město dotuje organizace, které se věnují sportu, vzdělávání, kultuře a práci s mládeží. Jednání se uskuteční od 15 hodin v zasedací místnosti v městské úřadovně v Rooseveltově ulici.

Na letiště se slétnou draci

Šumperk – Drakiádu pořádá v sobotu 11. října šumperský aeroklub a Středisko ekologické výchovy Doris. Zájemci s draky všech tvarů a velikostí tak mohou na šumperské letiště zamířit od 14 hodin. Pořadatelé připravili také doprovodný program. Kromě statických ukázek klubových letadel se především děti mohou účastnit výroby větrníků či hraček z kaštanů.

Ve Zlatých Horách opravují školku a hasičárnu

Zlaté Hory – Do zateplení dvou svých objektů se pustila zlatohorská radnice. U budovy, která slouží Sdružení dobrovolných hasičů, stavební firma zatepluje vnější stěny a střechu, vyměňuje okna, dveře a vrata. U mateřské školky na Nádražní ulici stavbaři rovněž zateplují obvodový plášť a stropy. Vyměňují také okna a dveře budovy, navíc i krytinu na její střeše.

Obě zakázky získala ostravská firma Cone-stavitelství. Práce má dokončit do závěru listopadu.  Budovu hasičů opraví za bezmála 4 miliony korun, v případě zateplení školky činí cena 5,2 milionu korun.  Na obě akce získalo město dotaci Evropské unie. V případě školky příspěvek činí 3,2 milionu korun, u hasičské zbrojnice 2,3 milionu korun.

Ve Vápenné opravují centrum obce

Vápenná – Do zkrášlení centra obce se pustili ve Vápenné. Cílem revitalizace je napojit loni opravenou budovu obecního úřadu a tělocvičny na park a budoucí nízkoprahové multifunkčním centrum.

Stavební firma buduje na prostranství u obecního úřadu nové chodníky, veřejné osvětlení nebo sází zeleň. U úřadu vzniká pódium a hlediště.

V jedné části prostoru bude umístěn koutek pro matky s dětmi, součástí akce je tak pořízení dřevěného pískoviště či prolézaček. V další části budou zejména pro mládež a milovníky pohybu umístěny venkovní posilovací stroje.

Do výběrového řízení se přihlásilo sedm zájemců. Zakázku získala s cenou 4,3 milionu korun firma Karyo ze Žulové. Na akci získala obec dotaci z Evropské unie.

V České Vsi zateplili školku

Česká Ves – Mateřská škola v České Vsi ušetří za topení. Obec nechala její budovy za 2,7 milionu korun zateplit. Práce provedla stavební firma Traveko 69 z Lipníku nad Bečvou. Zateplila obvodové stěny budovy, podlahy půdy v hlavní budově, stropy suterénu kuchyně a střechu na budově kuchyně. Součástí akce je rovněž výměna oken a dveří objektu. (pek)

Hasiči v České Vsi získají novou zbrojnici

Česká Ves – Novou zbrojnici budou moci využívat dobrovolní hasiči v České Vsi. Obec za tímto účelem zakoupila v loňském roce halu, kterou nyní nechává přebudovat na zbrojnici a technické zázemí obce. Náklady budou činit 3,6 milionu korun.

Výběrového řízení se účastnilo pět stavebních firem. Nejvýhodnější nabídku předložila společnost Zetos z Velké Kraše, s níž obec uzavřela smlouvu o dílo. Práce stavbaři zahájili letos v červnu, dílo mají ukončit do poloviny listopadu.

Senioři v Jeseníku chtějí svou radu

Jeseník – Starší lidé v Jeseníku chtějí být slyšet, uvažují proto o zřízení rady seniorů. Tento nepolitický a neplacený orgán by jim zajišťoval užší vazbu na vedení města, širší zapojení do řešení problémů města a pravidelné informování městských orgánů o skutečných problémech starších lidí.

„Rada v Jeseníku by se scházela pravidelně. Sloužila by nejen jako poradenský orgán důchodcům ve městě, ale především by formulovala potřeby starších spoluobčanů směrem k vedení města," sdělila iniciátorka této aktivity Jarmila Josefíková.

V České republice v současnosti existuje osm městských rad seniorů. Zájmy starších lidí zastupují například v Hradci Králové, Vsetíně, Jihlavě, Prachaticích nebo Vimperku.

Mezi Rapotínem a Vikýřovicemi uzavřeli lávku

Rapotín – Lidé, kteří přecházejí mezi Rapotínem a Vikýřovicemi po lávce U Pomněnky, musejí počítat s delší cestou. Dřevěná stavba je až do konce října uzavřena z důvodu její celkové opravy.

Ve Vikýřovicích opraví za sedm milionů místní komunikace

Vikýřovice – Lepších cest se dočkají obyvatelé Vikýřovic. Zdejší samospráva nechá spravit povrch ulic Polní, Luční, Rybářská, Krátká a Lomená. Součástí prací bude i předláždění stávajících sjezdů.

Stavební dělníci začnou pracovat na ulicích Krátká a Lomená. Práce provede firma Swietelsky, která ve výběrovém řízení zvítězila s cenou 7,4 milionu korun. Hotové dílo musí odevzdat do poloviny prosince.