Minipivovar nabídne nové pivo, zážitek i publikaci
Branná – Hned tři novinky na letošní letní sezonu připravil Minipivovar Kolštejn v Branné.

Ke stávajícímu sortimentu pivovar přidal svrchně kvašenou desítku s názvem Wiess. „Je nefiltrovanou verzí piva typu Kölsch, které se tradičně vaří v okolí Kolína nad Rýnem. Vyznačuje se silným zákalem a hustou krémovou pěnou. Ve vůni pak dominuje citrónová kůra. Po napití je pak Wiess velice osvěžujícím pivem s lehkým tělem, nižší hořkostí a jemným řízem," popsal sládek Vojtěch Slivoň.

Ten bude také průvodcem zážitku nazvaného Kolštejnský pivní znalec. V rámci hodinové komentované degustační prohlídky lidé poznají historii pivovarnictví v Branné, prohlédnou si prostory spojené s výrobou piva a naučí se pěnivý mok správně ochutnávat.

Poslední novinkou je kniha Historie pivovarnictví v Kolštejně – Branné, která bude slavnostně pokřtěná 4. července v rámci oslav 690 let tradice pivovarnictví v obci.

Děti si pohrají na nových hřištích
Petrov nad Desnou – Děti z mateřských škol v Petrově nad Desnou si brzy zahrají na nových hřištích. Obec uspěla s žádostí o dotace na rekonstrukce dětských hřišť a zahrad v přírodním stylu. Na nové atrakce se mohou těšit jak žáci mateřské školy Beruška u Velamosu, tak děti z mateřinky Sluníčko u petrovského nádraží.

Petrov pořídil obecní traktor
Petrov nad Desnou – Nový traktor pro potřeby obce pořídili v Petrově nad Desnou. Zetor Proxima 80 vybavený předním nakladačem a bude sloužit pro práce na veřejných prostranstvích. Stoj obci dodala za 1,3 milionu korun firma Agroservis Hlučín. Obec dosud využívala traktor, který jí od jejího vzniku v roce 2010 zapůjčil místostarosta Petrova.

Vedení Jeseníku bude diskutovat s veřejností
Jeseník – Vyříkat si s představiteli Jeseníku vše, co jim leží na srdci, budou moci v pondělí 15. června obyvatelé města. Od 17 hodin se v kině Pohoda uskuteční setkání občanů s vedením radnice.
Představitelé města přítomné seznámí s běžícími a plánovanými projekty a s činností Centra sociálních služeb. Na programu bude též problematika knihovny, sportovní haly nebo bezpečnosti ve městě.

Po Jesenicku se projedou vozy Alfa Romeo
Jesenicko – Na Jesenicko zavítají v sobotu 6. června vozy Alfa Romeo. Přijedou sem z Bruntálska, kde se koná sraz těchto vozidel. Kolona pojede přes Bělou pod Pradědem do Jeseníku. Na zdejším náměstí se objeví zhruba ve tři čtvrtě na dvanáct. Posádky v Jeseníku čeká ochutnávka regionálních potravin. Další trasa spanilé jízdy vede přes Českou Ves do Písečné, kde se řidiči zastaví na oběd. Odtud následně vyrazí do Mikulovic a přes Zlaté Hory se vrátí na Bruntálsko.

Alfa Romeo je italská značka automobilů, která se nesmazatelně zapsala do světa motorismu. Na mezinárodní sraz majitelů a příznivců této značky v Malé Morávce se přihlásilo sto dvacet posádek z Itálie, Slovenska, Slovinska, Polska a Česka.

V Horní Lipové budou soutěžit sekáči
Lipová-lázně – Kdo chce vidět v akci zdatné sekáče trávy, může se v sobotu 6. června vydat na soutěž Lipovská kosa. Akce začíná v 8 hodin v penzionu Kovárna. Kromě samotného sečení budou porotci hodnotit též doprovodné disciplíny jako kutí kosy, nejlepší vybavení sekáče či nejhezčí sekáč a selka v kroji.

Akci okolo jedenácté hodiny doprovodí vystoupení hanáckého folklorního souboru Rovina v Kostelíku v horách. Po něm bude následovat vyhlášení vítězů.

Zlaté Hory zrekonstruují další část chodníků
Zlaté Hory – Radnice ve Zlatých Horách se pustí do rekonstrukce další části chodníků v centru města. Obnova čeká chodník od mateřské školy u mostu přes křižovatku k náměstí až po autobusové nádraží. Součástí prací bude nasvícení přechodů pro chodce a bezbariérové úpravy cest pro pěší.

Rekonstrukce chodníků vyjde na 2,4 milionu korun. Pětaosmdesát procent nákladů uhradí dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. V rámci prací dělníci na křižovatce k náměstí pokácejí dva smrky. Vzrostlé stromy v těchto místech představují bezpečnostní riziko. Náhradou město vysadí nové stromy v parku.

Ve Zlatých Horách si zasoutěží o nejlepší guláš
Zlaté Hory – Kluzištěm ve Zlatých Horách bude v sobotu 20. června vonět guláš. Od 12 hodin se zde uskuteční soutěž ve vaření tohoto pokrmu nazvaná Guláš fest. Kvalitu pokrmů bude hodnotit laická i odborná porota, vítěz získá sud piva.
Účastníci soutěže budou vařit pět litrů libovolného guláše. Pořadatelé zajistí zázemí a přípojku elektřiny. Týmy i jednotlivci se mohou hlásit na webu pořadatelského spolku Aktivní Zlatohoráci nebo v místní pobočce drogerie Teta.

Rekonstrukce javornického náměstí se odkládá
Javorník – Revitalizace dolní části náměstí v Javorníku se odkládá. Město v polovině března podalo žádost o dotaci na tuto akci, v půli května se však představitelé radnice dozvěděli, že i přes kvalitní zpracování projektu a vysoké bodové hodnocení město příspěvek nezískalo. Ze 113 podaných žádostí dotační úřad podpořil v Olomouckém a Zlínském kraji jen čtyřicítku akcí.

V současnosti je na akci zpracován stavební projekt, město získalo vyjádření všech dotčených orgánů a má též stavební povolení. Radnice bude dále hledat cesty, jak dolní část náměstí zvelebit.

Lidé v Bělé se budou moci vyjádřit k budoucnosti obce
Bělá pod Pradědem – Obyvatelé Bělé pod Pradědem, její návštěvníci i místní podnikatelé se mohou vyjádřit k budoucnosti své obce. A to prostřednictvím dotazníků, které budou sloužit k tvorbě programu rozvoje obce na budoucích deset let. Obyvatelé Bělé a podnikatelé se k dotazníku dostanou prostřednictvím obecního webu. Vyplnit zde mohou on-line formulář.