„Chceme, aby si lidé festival Čokoládové lázně užili aktivně. Proto vyhlašujeme soutěž pro profíky i amatéry. Spousta lidí v dnešní době miluje nejrůznější cukrářské soutěže v televizi či časopisech. V rámci velkolosinského festivalu si mohou otestovat svůj um nebo poměřit síly třeba se sousedy," řekla organizátorka festivalu Jana Kašparová.

Soutěžit se bude hned v několika kategoriích. V jedné z nich poměří své umění profesionální cukráři spolu se šikovnými učni či studenty tohoto oboru.

Lidé, kteří se cukrařinou neživí, ale rádi se sladkostmi experimentují doma, se mohou přihlásit do kategorie Neprofesionální nadšenec. Termín uzávěrky přihlášek vyprší ve středu 23. září.

„Jejich úkolem bude vytvořit slavnostní výrobek – atrapu o maximálních rozměrech padesát krát padesát a výšce osmdesát centimetrů," doplnila organizátorka Čokoládových lázní.

Podmínkou přitom bude, aby se výtvor nějakým způsobem vztahoval k Velkým Losinám. „Nechci napovídat, ale napadá mě třeba atrapa knihy z Ruční papírny či nejrůznější předměty nebo aktivity vztahující k místním památkám, lázním, případně Areálu zdraví," nastínila možnosti Jana Kašparová.

První tři nejlepší v každé kategorii se mohou těšit na hodnotné ceny a certifikát z rukou brněnské pobočky České asociace kuchařů a cukrářů.

Spousta zábavných cukrářských soutěží se uskuteční přímo během festivalu, tedy v sobotu 26. a v neděli 27. září. Na místě pořadatelé vyhlásí soutěž pro mámy i táty, kteří budou zdobit oblíbené sladkosti za vydatné podpory svých dětí. Zaujme určitě i kategorie Babi – děda a sladké mámení.

Čokoládové lázně jsou prvním festivalem v České republice, který propojí gastronomické zážitky s pohybovými aktivitami. Cílem je ukázat návštěvníkům nejhezčí místa podhůří Jeseníků a šikovnost mistrů čokolády, ale i dalších odborníků z oblasti gastronomie.

Festival doprovodí bohatá nabídka rekreačních pohybových aktivit pod vedením profesionálních instruktorů.

„Centrum bude na náměstíčku v lázeňské obci, kde bude možné ochutnat různé druhy čokolády a v dílnách si vytvořit i své vlastní výrobky. Tahákem budou čokoládové módní přehlídky nebo účast nejlepšího českého gourmet kritika Vladimíra Poštulky," pozvala k účasti Jana Kašparová.

Čokoládové lázně se rozprostřou i do dalších míst. V ruční papírně budou děti i dospělí malovat čokoládou na jedlý papír a dělat otisky do papíru čokoládového. V zámeckém areálu se budou cvrnkat kuličky, hrát petanque nebo střílet z luku.

Centrum rekreačních aktivit bude v Areálu zdraví. „Připraveny budou vyjížďky na koloběžkách, výuka žonglování a spousta dalších aktivit. Zřejmě poprvé mnozí uvidí atrakci nazvanou Na kole do korun stromů. Na Dlouhých stráních se bude závodit o čokoládovou brusli a v lázeňském parku si lidé oddechnou při procházce čokoládovým a čarovným lese," popsal další atrakce spoluorganizátor akce Jaroslav Bokůvka.

Velké Losiny se sousední Loučnou nad Desnou a Kouty nad Desnou bude propojovat vláček a v sobotu večer nebude chybět ani ohňová show.