„Můžu potvrdit, že jsme připraveni nabídnout občanským demokratům i lidovcům, aby se s námi podíleli na sestavení krajské koalice,“ uvedl v neděli večer Martin Tesařík, lídr krajské kandidátky ČSSD a budoucí krajský hejtman.

Ani ODS a KDU-ČSL problém v sestavení „krajské vlády“ v totmo složení nevidí.

„Na nabídku ČSSD jsme připraveni přistoupit. O této variantě jsme jednali už v pátek na zasedání klubu, kde jsme se dohodli, že je toto řešení pro nás přijatelné,“ naznačil Ivan Kosatík (ODS), stávající hejtman Olomouckého kraje, kterému druhý listopadový týden skončí funkční období.

Velkou koalici jsou ochotni podpořit i lidovci, kteří se ústy Pavla Horáka, současného prvního náměstka hejtmana, vyjádřili, že v ní problém nevidí.

„Sestavení krajské rady je otázkou vítěze voleb. Pokud nám v pondělí ČSSD alternativu široké koalice nabídne, věříme, že pro nás bude vhodné, podílet se na ní,“ dodal Horák.

Pokud se strany v pondělí definitivně dohodnou, měli by jejich zástupci podle Tesaříka koaliční smlouvu podepsat ve středu.

S vytvořením krajské kolice s ODS však zásadně nesouhlasí iniciativa ČSSD na Přerovsku.

„Vytvoření koalice s ODS by bylo zradou na našich voličích,“ píše v prohlášení okresní organizace ČSSD její předseda Jiří Lajtoch.

Doporučuje pokračovat v jednáních s KDU-ČSL a obnovit rozhovory s KSČM.