Jana Fuhrmanová je čtenářkou městské knihovny v Šumperku přes pětapadesát let. Do knihovny chodí velmi pravidelně, když se nemůže dostavit sama, pro knihy si někoho pošle. Bez knih totiž nemůže vůbec existovat. Půjčuje si hlavně romány pro ženy, se špetkou erotiky. K některým titulům se ráda vrací.

Staveniště mohelnické knihovny v polovině dubna 2022.
Práce na mohelnické knihovně stojí. I kvůli nárůstu cen ve stavebnictví

V loňském roce si zapůjčila 3309 knih, časopisů a dalších dokumentů. Bez periodik, prezenčních výpůjček a prolongací je to úctyhodných 943 dokumentů. Pro takto zapálenou čtenářku bylo covidové období velmi těžké. Knihovnice ji nemohly nechat bez knížek, takže jí je v době uzavření knihovny vozily. Jakmile bylo umožněno bezkontaktní půjčování knih, paní Jana jako jedna z prvních do knihovny opět dorazila.

„Paní Fuhrmanová je velmi veselá, komunikativní a se smyslem pro humor. Mezi její záliby patří na prvním místě četba, pejsci, vaření a dokud mohla ještě více chodit, tak turistika,“ doplnil Roman Giebisch z Knihovnického institutu Národní knihovny České republiky.

Bývalá jesenická knihovna po přestavbě na inovační hub. Architektonický návrh.
Inovační centrum v bývalé jesenické knihovně? Část vedení města nesouhlasí

V jedenáctém ročníku soutěže Čtenář roku Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky hledal nejvěrnějšího čtenáře v českých knihovnách. Hlavním kritériem hodnocení byl celkový počet vypůjčených e-knih za rok 2021. Cílem této kampaně je posilovat společenský význam a prestiž četby a oceňovat ty, kteří služeb knihovny nejvíce využívají.