Psa si v odpoledních hodinách všiml muž, který se na zmíněné místo vydal na procházku. Když uvázané zvíře viděl i po několika hodinách, když se vracel, kontaktoval svou známou, která vlastní psa stejného plemene.

Domníval se totiž, že pes je její. Jenže nebyl. Ženě to ovšem nedalo, pro psa se navečer vydala a poskytla mu azyl.

„Paní ze Šumperka nás kontaktovala v pátek 22. ledna časně ráno, že psa našla a vzala si ho domů. Pak nám sdělila, že se o nalezeného psa postará její známý chovatel, takže dobrmana jsme do našeho kotce ani neumisťovali. Zatím se nám nikdo neozval, že psa uvedeného plemene postrádá,“ sdělil zástupce ředitele šumperské městské policie Martin Urbánek.

Jak dlouho uvázané zvíře v mrazu trpělo, se nepodařilo zjistit. Pokud se ovšem jednalo o psa, který byl zvyklý na odchov v bytě, měl by při nízkých teplotách malou naději na přežití noci.

„Je to opravdu nejvyšší forma bezcitnosti, když takto někdo se zvířetem naloží. Pokud pes byl zvyklý na venkovní odchov, měl by šanci přežít i několik dní, záleželo by na jeho kondici. Jednalo by se ovšem o velmi trýznivou smrt,“ komentoval událost veterinář Josef Půček ze Zábřeha.

Kotec šumperské městské policie není ovšem prázdný. Od rána 22. ledna v něm nalezl útočiště kříženec německého ovčáka, kterého strážníci odchytili v kolejišti šumperského vlakového nádraží.

„Na psa nás upozornili zaměstnanci dráhy. Fenka křížence neměla obojek ani čip, zatím se také o ní nikdo nepřihlásil. Kontaktovali jsme majitele útulku ve Slezských Pavlovicích, který ji ještě týž den převezl,“ řekl Martin Urbánek.

Kotce šumperské městské policie totiž nejsou vhodné pro pobyt zvířat ve velkých mrazech. Informace o všech nalezených psech lze najít na úřední desce šumperského městského úřadu.

„V některých případech se majiteli pes opravdu zaběhne, například nedávno to byl lovecký pes plemene Výmarský ohař, který urazil poměrně velkou vzdálenost. Někdy ovšem máme podezření, že řada toulavých psů pochází od majitelů, kteří zvíře do Šumperska přivezou z jiných obcí a pak je nechají svému osudu,“ dodal zástupce ředitele městské policie.

Fenka měla umřít, dnes rozdává radost ve školkách

Šumperk/Slezské Pavlovice - Strážníci šumperské městské policie byli bezradní, když jim byl ohlášen střet auta s bezprizorní fenkou Jack Russell teriera (JRT). Těžce zraněnou fenku s rozdrcenou pánví předali útulku ve Slezských Pavlovicích. Zdálo, že nemá šanci přežít, ale stal se malý zázrak. Dnes tato fenka rozdává radost v mateřských školkách.

Fenku Jack Russell teriera přejelo auto, takže se do útulku ve Slezských Pavlovicích dostala s rozdrcenou pánví. Město nemohlo zaplatit dvacet tisíc za operaci, ale díky obětavé péči v útulku se uzdravila. Přestože je už navždy hendikepovaná, ujala se jí zkušená kynoložka, dala jí jméno Můra a vodí ji do školek aby si hrála s dětmi Foto: Gabriela Hřeblová

Zdálo se, že její šance na uzdravení jsou téměř nulové. Rentgen totiž ukázal, že má místo pánve několik zlomků.

„Operace by podle veterináře stála kolem dvaceti tisíc korun a navíc u tak malého plemene nelze vyloučit, že při zákroku dojde k ochrnutí zadních končetin. Přestože podle smlouvy odchyceným psům běžné veterinární zákroky platí město Šumperk, takto drahé operace se posuzují individuálně. Bylo jasné, že dvacet tisíc na jednoho pejska Šumperk dát nemůže. Začali jsme společně s veterinářem hledat jiné řešení než operace,“ vzpomíná provozovatel útulku Tomáš Schulz.

Přestože pánev byla roztříštěna na úlomky, rozhodli se provozovatelé útulku věnovat fence veškerou péči, aby jí kosti nějak srostly.

„Velký pes by neměl šanci takové zranění přežít, ale protože u menších plemen jako je JRT není pánev zatížena takovou váhou, mají větší šance se z toho nějak vylízat. Sice této fence už navždy zůstanou křivé zadní běhy, protože došlo k posunutí některých kostí, ale hlavní je, že se naučila znovu chodit. Ukázalo se, že je to milý, přítulný a vyloženě mazlivý pejsek, kterého jsme si všichni oblíbili,“ dodal Tomáš Schulz.

Vyléčit fenku ale byla jen první půlka úspěchu. Hlavní problém je v tom, že není snadné najít pro hendikepovaného psa nového pána. Fenka ale opět jednou měla velké štěstí. Na útulek se obrátila zkušená chovatelka Gabriela Hřeblová, která už má doma tři JRT a byla ochotna si pořídit čtvrtého. Akceptovala, že fenka má trvalé následky po úraze a potřebuje péči.

„Paní je s námi nestále v kontaktu a píše nám co je nového. Je jasné, že se fenka dostala do správných rukou. Kéž by se to tak podařilo u každé adopce,“ uvedl Tomáš Schulz.

Nová majitelka pojmenovala fenku Muréna nebo jí také říká Můra. Seznámila ji s ostatnímu psy ve své domácnosti a zapojila ji do zajímavého projektu Poznej svého psa.

„Zlomenina se zahojila, i když následky úrazu zůstanou patrné už navždy. Můra už nekulhá na zadní nožku, ale naopak skáče a lítá po polích,“ potěšila majitele útulku zprávou Gabriela Hřeblová, která jezdí se svými psy na besedy za dětmi do školek a škol. „Povídáme si jakého psa děti mají doma, jaké plemena poznají, jak si správně vybrat pejska, jak se chovat k vlastním i k cizím psům, které můžou potkat třeba přivázané před vchodem do obchodu. Děti se dozví jak se psy manipulovat, jak je zvednout do náruče, jak jim nasadit obojek nebo jak jim po procházce utřít tlapky,“ dodala Gabriela Hřeblová.

Kupodivu nejoblíbenější je názorná instruktáž jak se zachovat při napadení psem. „Děti se stočí do klubíčka, a moji psi na ně při tom jakoby útočí. Hra na napadení spočívá v tom, že rozhážu pod děti granulky. Psi se pak pokouší pod děti zavrtat, aby nějakou tu granulku ulovili. Tato hra u dětí vyvolává výbuchy smíchu, ale také se při tom něco důležitého naučí,“ uzavírá kynoložka Gabriela Hřeblová, která vytvořila Můře nový domov.

Fidel Kuba

Šumperk strašil obrovitý mastif

Šumperk/Slezské Pavlovice – Odchyt zaběhnutých psů není snadná práce. Postarat se o zlého psa, který štěká a cení zuby, je úkol pro zkušeného a odvážného kynologa, ale skutečným mistrovským kouskem je odchyt plachého zvířete, které se bojí lidí.

Obyvatelům Šumperka ještě nedávno dělal těžkou hlavu obrovský neapolský mastif, který se několik měsíců proháněl v ulicích města a nikoho nenechal přiblížit se blíž jak na dva metry. Bylo vidět, že bojácná lekavá fenka asi má špatné zkušenosti s lidmi.

Mohutná Mastyfka Blacky je stále plachá, ale pokud má někdy dobrou náladu, dovolí svému ošetřovateli Tomášovi Schulzovi, aby ji pohladil. Chcete si ji ochočit a poskytnout jí nový domov? Foto: Útulek Slezské Pavlovice

Protože nebyla nebezpečná lidem ani ostatním psům, místní si ji oblíbili a pojmenovali ji Blacky. Strážníci šumperské městské policie se Blacky pokoušeli odchytit, ale jediným výsledkem bylo, že začala bezhlavě prchat sotva v dálce zahlédla uniformu.

Blacky měla ohromné štěstí, že narazila na rodinu hodných lidí, kteří ji krmili a trpělivě se ji snažili ochočit.

„Už jí nedáváme jídlo za bránu, protože se naučila se chodit k nám na zahradu, kde si hraje s našim psem Ardem. Jednou jsme zkusili zavřít branku, ale okamžitě vycítila nebezpečí a snažila se utéct přes plot. Přestože má ve skleníku připravený koberec a kabát na lehnutí, nikdy se tam dlouho nezdrží,“ popsala situaci koncem září situaci paní, která se rozhodla Blacky ochočit.

Majitelka zahrady si svou trpělivostí postupně získala důvěru Blacky natolik, že ji nechala přiblížit se k sobě. Dalším úspěchem bylo, když už neucukla před nataženou rukou a dokonce si vzala piškot. Když se poprvé nechala zlehka pohladit, byl to malý zázrak. Jakmile se ale objevil v blízkosti někdo cizí, hned vzala nohy na ramena.

„Dnes mám velkou radost, protože Blacky poprvé zůstala na zahradě přes noc. Měli jsme ráno obě radost, že se vidíme. Jsem na ni hrdá, protože překonala třetí velkou překážku. Ta první byla, když se odvážila do zahrady, a ta druhá, když se nechala pohladit,“ poznamenala si do svého deníku její ochránkyně počátkem října.

Velmi si Blacky oblíbila, ale současně věděla, že si ji nemůže nechat. „Vím, že se s ní budu muset brzy rozloučit a předat ji do jiných rukou. Možná ty ruce budou muset začít celé sbližování úplně od začátku. Jde to, chce to jen trochu trpělivosti a hodně lásky. A hlavně hodně hladit a říkat při tom hodná holka. Rozhodně ale zakazuji ji vrátit původnímu majiteli,“ říká další zápis v deníku.

Osud Blacky se završil, když byl o odchyt požádán majitel útulku ve Slezských Pavlovicích Tomáš Schulz. Využil zkušeností se psí psychikou, aby ji nevylekal.

„Neapolský mastif je obrovský pes, který má řádově osmdesát kilo, takže při odchytu je nejlepší strategie domluvit se s ním po dobrém a získat si jeho důvěru. Blacky je nádherná fena, takže snad brzy najde nové pány. Dodnes si dopisujeme s paní, která se o ni v Šumperku tak hezky starala,“ uzavírá Tomáš Schulz.

Mastyfka Blacky zůstává stále plachá i v útulku, ale pokud má někdy dobrou náladu, dovolí svému ošetřovateli Tomášovi Schulzovi aby ji pohladil.

Fidel Kuba