„Kdysi jsem byl na operaci, při které jsem sám potřeboval krevní transfúzi. Dnes jsem již plnoletý, a tak jsem rád, že to mohu oplatit," vysvětlil student Gymnázia Šumperk Jan Krivošej důvod, proč se rozhodl společně s třinácti dalšími spolužáky stát dárcem.

Darování předcházela beseda personálu Transfúzní služby Šumperk se studenty gymnázia, během níž se studenti dozvěděli potřebné informace o darování krve, plazmy a jejich využití. „Právě tato beseda se pro mě stala impulsem k darování. Navíc bylo příjemné, že nám Transfúzní služba nabídla konkrétní termín, kdy jsme mohli jako studenti společně přijít darovat krev," dodal student.

Obdobný důvod uvedla i studentka Eliška Tesařová: „Určitě sehrála svou roli ochota personálu Transfúzní služby uspořádat pro studenty besedu o dárcovství. Krev jsem se následně rozhodla darovat, protože jsem dle krevní skupiny téměř univerzální dárkyní a mohu tak mnoha lidem pomoci. Příjemné také je, že jako dárkyně dnes nemusím do školy," dodala krátce po odběru s úsměvem studentka.

Darovat krev či krevní plazmu není nic složitého. Dárci se mohou stát zájemci ve věku od 18 do 60 let. Pro darování musí být naprosto zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na Transfúzní službě. Každý dárce krve a plazmy na získává navíc pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od své zdravotní pojišťovny, občerstvení či odpočet ze základu daně z příjmu, a to za každý odběr 2000 korun.

Více informací je na stránkách www.transfuznisluzba.cz či podá personál v Šumperku na telefonním čísle 724 612 674.