Posádky budou mít za úkol co nejrychleji zdolat vyznačenou trať. Při závodech však nejde jen o dosažený čas, ale také o recesi a o co nejoriginálnější ztvárnění masek.

Závody čtyřspřeží letos poprvé oživí originální novinka: historicky první mistrovství světa v jízdě na cyklyžónu, jakémsi kříženci lyží a kola. „Na startu sice bude jeden erární stroj připraven, ale použít lze i cyklyžón vlastní výroby, fantazii se meze nekladou,“ povzbuzují pořadatelé všechny kutily.

Vzorový cyklyžón je až do konání závodů vystaven ve vestibulu zábřežského kulturního domu. Vzhledem k tomu, že cyklyžón má namísto předního kola namontovánu lyži, o tom, jak se bude závodit, rozhodne aktuální stav sněhové pokrývky.

Na své si při závodech přijdou také děti, které se budou moci povozit na psím spřežení taženém samojedy. Návštěvníkům bude hrát country skupina Hubertus. Posádky se mohou do soutěže přihlašovat od 13 hodin v Galerii Tunklův dvorec, start je naplánován na 14. hodinu.

Už od 9. hodiny ranní se budou na náměstí konat trhy, na kterých budou moci lidé koupit zabijačkové speciality a další pochutiny.

„Jako každoročně platí, že se závod koná za každého počasí, i kdyby se mělo jezdit po dlažbě. Naposledy se tak soutěžilo v roce 2008, naopak loni museli závodníci zdolávat hromady sněhu,“ připomenul Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.