S vyřezáváním křížů před Velikonocemi začal řezbář před dvanácti lety. Podle jeho slov ho k tomu přivedlo jakési vnuknutí.

„Kříž byl dříve symbolem, který byl přítomný ve školách, v nemocnicích a přísahalo se na něj i u soudu. To si každý rozmyslel, křivě vypovídat. Teprve mnohem později kříž vystřídaly portréty prezidentů. V dnešní těžké a uspěchané době se lidé zase začínají vracet k duchovnu. Mnozí jsou už na dně a obracejí se k Bohu," připomněl Jaroslav Beneš.

Jeden z motivů letos představuje plačící růži, která je jakoby vrostlá do kříže. Další nese symbol oka. „Vzpomněl jsem si na mládí, kdy mi babička říkala, abych se modlil pořádně, že se na mě bůh dívá," vysvětlil řezbář.

Kříž s tělem Krista pojal Jaroslav Beneš v lidovém duchu. „Nešlo mně o přesné zachycení detailů postavy, spíš jsem ho vytvořil tak, jak jsem to cítil, jako Krále vítěze," dodal.

Zajímavý příběh se váže ke čtvrtému kříži. Ten nese srdce, které mistr řezbář kdysi umístil na boží muka u silnice směrem na Moravičany. Povětrnostní vlivy ale časem narušily pískovec na podstavci, a když loni přišel silný vichr, podstavec spadl.

„Srdce z kříže ale našel jeden člověk z Moravičan v poli a donesl mi ho. Je zajímavé, že se mi po těch letech vrátilo zpět do mých rukou. Dal jsem ho znovu dohromady a umístil na kříž, který nechám vysvětit," přiblížil Jaroslav Beneš.

Srdce má navíc ještě jednu zvláštnost - tři tepny. Z hlediska anatomie je to sice nesmysl, ale zde mají jinou symboliku. Nejdelší tepna představuje Boha Otce, druhá ukazuje tvář Syna a třetí symbolizuje Ducha svatého.

Čtveřici křížů vysvětí na Květnou neděli 29. března při mši svaté v loštickém kostele svatého Prokopa kněz a administrátor místní farnosti Miroslav Obšívan.