Lidé se mohli během projednání konaného minulé úterý v jesenickém Iposu mimo jiné seznámit se změnami mezi ideovým návrhem a současnou podobou záměru stavby aquaparku.

Oproti původnímu návrhu bude v aquaparku například lépe uspořádané sociální zázemí. Ve stávající budově venkovního koupaliště budou jen pokladny pro letní provoz, kasa pro ten krytý se přesune do vstupní haly. Z bazénové haly zmizí kvůli bezpečnosti návštěvníků původně plánovaná skluzavka. Změnou, okolo které se rozpoutala největší diskuse, bylo snížení počtu drah plaveckého bazénu z pěti na čtyři.

Aquapark v Jeseníku: má tato akce pro město smysl, nebo ne? Hlasujte v anketě pod článkem

„Budujeme tu něco za stovky milionů korun a skončíme u čtyřdráhového bazénu, který tu už v okrese jeden je. To mi přijde tristní. Je třeba počítat s tím, že bazén bude důležitou součástí akvaparku. Možná bych řekl, že centrální,“ řekl Jaromír Bubík, předseda jesenického plaveckého klubu. Poukázal na fakt, že bazény v Bruntále nebo Šumperku mají šest drah, což je podle něj standard. Výrazně to totiž usnadňuje organizaci plaveckých závodů, na které se běžně hlásí stovka dětí.

Podle odborníka na bazénové technologie z pražské ČVUT Bohumila Šťastného se s kondičními plavci v připravovaném aquaparku počítá. Chodí totiž plavat převážně ráno a pozdě večer, kdy mají návštěvníci naopak menší zájem o vodní atrakce.

„V Olomouci postavili nový akvapark a neudělali u něj plaveckou část. Výsledek je ten, že dnes mají dva provozy: jeden aquapark a druhý vzdálený bazén. Musí provozovat oba, aby vyšli vstříc návštěvníkům. Dvakrát platí zaměstnance, energie,“ zmínil nevýhodu olomouckého řešení Šťastný. Doplnil, že úkolem jeho a jeho kolegů z expertního týmu je, aby v Jeseníku vzniklo zařízení, které město nebude muset výrazně dotovat.

Olomoučtí zastupitelé kvůli finančním problémům tamějšího aquaparku minulý týden odhlasovali zvýšení takzvaného služebného ze 30 na 45 milionů korun. Zařízení si na provoz vydělá, peníze ale nestačí na splácení úvěrů.

Podle vedoucího oddělení investic a rozvoje jesenické radnice Františka Chovance se s menším počtem drah sníží náklady na provoz aquaparku. Snížení počtu drah si vynutila také instalace přepážky, která je nově navržena mezi plaveckým a relaxačním bazénem.
„Bude sloužit k tomu, abychom tyto dvě části funkčně oddělili a aby bylo možné šetřit provozní náklady. V každé z těchto částí haly je jiná teplota vzduchu a vody v bazénech. Tímto řešením nedochází k takovým ztrátám energií,“ řekl Chovanec.

Parametry plaveckého bazénu nicméně projektanti upraví tak, aby se v něm mohly regionální závody konat.

Regionální aquapark v Jeseníku bude kromě pětadvacetime­trového plaveckého bazénu obsahovat také relaxační bazén s atrakcemi, dětský bazén, tobogán, wellness část s finskou saunou, parní komorou nebo whirpoolem. Jeho součástí bude také fitness. Vedle kryté části zůstane ve vylepšené podobě zachováno letní koupaliště.