Řešením může být vlak. Kola přepravuje většina spojů v našem regionu, a to jak Českých drah, tak Železnice Desná. Na nádraží v Zábřehu navíc od dubna opět funguje půjčovna bicyklů.

Pokud se ale cyklisté chystají na výlet do Jeseníků a hodlají použít vlak, neměli by otálet. Na letošek totiž plánuje Správa železniční dopravní cesty rozsáhlou modernizaci trati ze Šumperku přes Hanušovice do Jeseníku, kterou bude provázet několikaměsíční výluka.

„Vzhledem k tomu, že oblast Jesenicka čekají letos poměrně rozsáhlé výluky, budeme vlaky nahrazovat autobusy. Případná omezení se tak mohou dotknout i přepravy kol. Bližší informace včas zveřejníme," sdělila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Stavební práce související s elektrifikací omezí dopravu i na Železnici Desná ze Šumperku do Koutů nad Desnou.

Bez problémů přepraví cestující kola ve všech vlacích ze Šumperku do Olomouce, a to jak přes Uničov, tak přes Zábřeh. Nabízí se tak možnost vydat se na projížďku například do Litovelského Pomoraví.

Bicykly je možné přepravit ve všech spojích, které jsou v jízdním řádu označené symbolem kola nebo kufru. Nejjednodušší a mezi cyklisty nejoblíbenější je přeprava kol jako spoluzavazadlo. Tyto vlaky jsou označené symbolem kola. V omezené míře je možné kolo převézt i v ostatních spojích, a to u prvních a posledních dveří vlaku. V takovém případě jde obvykle maximálně o dvě kola.

Ceny jsou odstupňované podle vzdálenosti. Do padesáti kilometrů vyjde přeprava kola na pětadvacet korun. Až do dvou set kilometrů pak cena stoupá o desetikorunu za každých padesát kilometrů.

Druhou variantou je služba úschova během přepravy označená symbolem kufru. Cestující předá své kolo zaměstnanci drah do označeného vozu a při výstupu si jej opět vyzvedne. Sám si musí zajistit i překládku při přestupování.

Výhodou je, že cestující nemusí kolo hlídat, protože je pod dozorem průvodčího, a nemusí si tak hledat místo k sezení poblíž bicyklu. Služba funguje podobně jako úschovna na nádraží. Za každý vlak, který takto cyklista použije, zaplatí cenu jako za spoluzavazadlo plus poplatek deset korun.

Na Železnici Desná zaplatí cestující za kolo jednotný poplatek dvacet korun bez ohledu na to, jako vzdálenost ujedou.

České dráhy v letošním jízdním řádu nabízejí možnost přepravy kol u více než šesti a půl tisíce spojů.

tabulka.

Bicykl je možné si půjčit i na nádraží

Zábřeh – Kolo je možné si vypůjčit i přímo na nádraží. na Šumpersku České dráhy tuto službu nabízejí ve stanici Zábřeh na Moravě. „V Zábřehu nabízíme šest trekových kol. Půjčovna má otevřeno denně od 7.15 do devatenácti hodin," informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Výhodou je, že pokud si kolo půjčíte přímo na nádraží, ušetříte za jeho přepravu ve vlaku. Půjčené kolo můžete zdarma převézt ve všech osobních a spěšných vlacích na vybraných tratích.

Cestující se tak mohou s vypůjčeným kolem bez jakéhokoliv poplatku dopravit ze Zábřehu do Šumperka či Jeseníku, ale také do Olomouce, Litovle, Prostějova nebo Moravského Berouna.

Jednodenní nájemné přijde na 160 korun, držitelé slevové drážní In karty zaplatí o čtyřicet korun méně. Při půjčení se platí také vratná kauce, která je tisíc korun za jedno kolo nebo dvojnásobek za více kol. K uzavření smlouvy jsou potřeba dva osobní doklady.