Na trati ze Šumperku, respektive Zábřehu přes Hanušovice do Jeseníku je totiž až do 3. října výluka a místo vlaků jezdí autobusy.

Kola je tak možné přepravit jen v několika spojích, které nahrazují spěšné vlaky mezi Jeseníkem a Zábřehem.

„Přeprava jízdních kol je možná jen v omezeném počtu, a to pouze do vyčerpání kapacity vozidel náhradní dopravy," upozornila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Jedním z těch, kteří pravidelně využívali vlaku k cestám do hor, je i Petr Janíček ze Šumperku.

„Často jsem se svezl ráno vlakem třeba na Ramzovou nebo do Ostružné, pak jezdil tam po okolí a odpoledne jsem se zase jel zpátky, protože na kole je to na mě přece jen dost daleko. Letos to nepůjde, tak budu vybírat jiná místa. Mám v plánu vyrazit třeba do Litovelského Pomoraví, kde jsem dlouho nebyl," říká.

Kola je možné vzít do většiny vlaků v regionu, a to jak u Českých drah, tak na Železnici Desná.

Bez problémů přepraví cestující svá kola ve všech vlacích ze Šumperku do Olomouce, a to jak přes Uničov, tak přes Zábřeh.

Půjčení kola za 160 Kč na den

Se začátkem sezony také České dráhy opět otevřely půjčovnu kol na nádraží v Zábřehu.

K dispozici je zde šest krosových kol. Otevřeno je od čtvrt na osm ráno do sedmi večer.

„Výhodou je, že cestující nemá žádnou starost s přepravou kola na výchozí místo výletu. Navíc na vybraných trasách se vypůjčená kola přepravují zdarma, stačí jen předložit nájemní smlouvu," uvedla mluvčí drah.

S vypůjčeným kolem tak cestující dojedou bez placení dovozného prakticky po celé střední Moravě, například do Olomouce, Přerova, Hranic, Prostějova nebo do Moravského Berouna, kde se nabízí několik tras po Nízkém Jeseníku, ale také až do Valašského Meziříčí.

Půjčovné na celý den vyjde na 160 korun, držitelé zákaznické In-karty čtyřicet korun ušetří.

Je možné si půjčit kolo i jen na půl dne, a to za sto dvacet, respektive devadesát korun.

Přilbu dráhy půjčují za třicet korun na den. Pro zapůjčení kola je nutné předložit dva osobní průkazy a složit vratnou kauci tisíc korun za kolo. Bicykly je možné i rezervovat.